Co je zač syntetické palivo od Porsche? Může být záchranou spalovacích motorů!

Soumrak klasických spalovacích motorů je zatím hodně daleko. S prodloužením jejich života nebo zachováním má pomoci technologie, která sníží ekologickou zátěž na úroveň elektroaut.

Masová elektrifikace u prakticky všech automobilek světa jde ruku v ruce s dalšími nařízeními a požadavky na snížení emisí CO2. Tento plán má však stále několik zásadních trhlin – lidé budou potřebovat prostor, nemálo času a spoustu elektrické energie k dobíjení svých bateriových vozů. Již existující vozy se spalovacími motory (včetně hybridů) pak budou stále ještě desítky let tvořit hlavní součást vozového parku na celém světě. Ze dne na den nezmizí i v případě, kdy automobilky oznamují přechod výhradně k elektromobilitě.

Vzpomínáte si, když byl benzin na příděl? Lidé byli naštvaní, čekali ve frontách

Vzpomínáte si, když byl benzin na příděl? Lidé byli naštvaní, čekali ve frontách

Řešením by mohlo být syntetické palivo, které se svou udržitelností vyrovná provozu na elektřinu. „Na celém světě vzniká spousta nových regulací. Jedním příkladem je Kalifornie. V Evropě a Číně to v budoucnu bude ještě komplikovanější a tato transformace se blíží velmi rychle. A v jistém čase budou vývoj a výroba spalovacích motorů a vozů okolo této technologie dražší než bateriové vozidlo,“ upozornil na konferenci TechCrunch Detlev von Platen z automobilky Porsche.

Došlo vám palivo či energie? Brzy žádný problém, Toyota chystá mobilní plnicí stanici

Došlo vám palivo či energie? Brzy žádný problém, Toyota chystá mobilní plnicí stanici

Řešením by měl být nový typ syntetického paliva, vyrobeného z vodíku a CO2. Podle Porsche sdílí toto ePalivo vlastnosti s kerosinem, naftou a benzinem, vyráběnými z ropy. K výrobě se samozřejmě zapotřebí energie, pokud by však pocházela z obnovitelných zdrojů, máme zde palivo, které se po stránce ekologičnosti vyrovná elektromobilům.

Doprava v Alžírsku: Všudypřítomná policie, nafta za 3 Kč i špinavá auta

Doprava v Alžírsku: Všudypřítomná policie, nafta za 3 Kč i špinavá auta

Testování syntetického paliva chce automobilka zahájit už v příštím roce. Jejich výhody zmínil také Dr. Frank Walliser, viceprezident Porsche pro motorsport a vozy GT. Na premiéře nové 911 GT3 prohlásil, že ePalivo lze použít ve všech současně vyráběných modelech značky bez nutnosti upravovat motory. „Syntetická paliva jsou velmi důležitá, umožní nám snížit emise CO2. Emise jsou mnohem lepší než u v současnosti tankovaných paliv, produkují méně částic a méně NOx. Syntetická paliva mají 8 až 10 komponent, kdežto současný benzin jich má 30 až 40 a ne všechny jsou vítané,“ vysvětluje.

Testování Porsche Taycan Cross Turismo jde do finiše. Kombi má i nový nosič kol

Testování Porsche Taycan Cross Turismo jde do finiše. Kombi má i nový nosič kol

„Syntetické palivo je čistší a nevznikají u něj vedlejší produkty. Až začneme s výrobou, očekáváme pokles CO2 o 85 procent. Z perspektivy Well to wheel (celková zátěž, než se palivo dostane z ropného vrtu do auta) půjde o stejné množství CO2, které vznikne při výrobě a užívání elektrického vozu,“ dodává Walliser. Na syntetických palivech pracuje od roku 2009 i Audi a jejich vývoj podporují například i Aston Martin a McLaren.

Porsche představilo nejdostupnější Taycan. Základní verze ujede 431 kilometrů

Porsche představilo nejdostupnější Taycan. Základní verze ujede 431 kilometrů

Otazník visí nad cenou syntetických paliv. „Spustili jsme pilotní program k industrializaci této palivové technologie, aby byla levnější. Ve srovnání s fosilními palivy je stále dost drahá,“ říká von Platen. „Pokud to bude v budoucnu fungovat, mohli bychom mít něco, co urychlí cestu k udržitelnosti mimo bateriové technologie,“ dodává.

Porsche se ohlíží za uplynulým rokem. Tohle všechno zvládlo i v době pandemie

Porsche se ohlíží za uplynulým rokem. Tohle všechno zvládlo i v době pandemie

Samotná myšlenka syntetických paliv není novinkou, patent na zkapalňování uhlí získal německý profesor Friedrich Bergius už v roce 1913. Vedle výše popsaných výhod je syntetické palivo bez příměsí a nečistot a lze jej vyrábět všude, kde jsou k dispozici voda, CO2 a elektrická energie. Té je však zapotřebí velké množství, což je nevýhoda – právě proto je pro budoucnost ePaliva důležité, aby pocházela z co nejčistších zdrojů.

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička