Citroën: od putování po Hedvábné stezce až k famóznímu Loebovi

Kdo na výstavě historických vozů „Paris Rétromobile 2011“ navštívil stánek značky Citroën, mohl si udělat obrázek o jeho sportovních úspěších a dějinách. Je zřejmé, že francouzský výrobce nežije pouze současností reprezentovanou Citroën Total World Rally Teamem v čele s fenomenálním řidičem Sébastienem Loebem.

Začátky je třeba hledat hluboko v minulém století. Od prvních pokusů, které se vyznačovaly spíš dobrodružným charakterem než sportovním zápolením, uplynulo letos již osmdesát let. Vozy Citroën se uplatňovaly v rallye, vytrvalostních rekordních jízdách, v závodech na okruzích i putováním přes kontinenty.

Právě posledně jmenovaná kapitola se zapsala do počátků historie Citroënu. V dubnu roku 1931 se dvě skupiny polopásových vozidel C4 a C6 vydaly po stopách středověkého cestovatele Marca Pola. Účastníci slavné expedice Croisière jaune si poradili s nástrahami proslulé Hedvábné stezky i se zadržením části výpravy jistým čínským válečníkem. V únoru 1932 vozy po ujetí 12 115 kilometrů triumfálně dorazily do Pekingu, což přineslo Citroënu celosvětové uznání.

Klepněte pro větší obrázek
Poslední etapa expedice Croisière jaune vedla kolem hrobek dynastie Ming v provincii Ning-sia

Závodní vůz Petite Rosalie, který v roce 1933 řídil César Marchand, se ve své době  proslavil sérií rekordů. Vedení Citroënu nabídlo tři miliony franků řidiči, který by rekordy překonal, ale nikomu se to nepodařilo.

Klepněte pro větší obrázek
Petite Rosalie IV–8CV na okruhu v Montlhéry

Nepříliš silný, ale lehký vůz 2 CV přezdívaný „kachna“ se proslavil na crossových okruzích i terénních soutěžích, které značka pořádala na začátku sedmdesátých let. Dodnes pro řadu fanoušků nejoblíbenější vůz světa zvládl tratě jako byly Paříž – Kábul – Paříž (1970), Paříž – Persepolis – Paříž (1971) nebo Rallye Afrika z Abidžanu do Tunisu (1973). Například na startu rallye do Kábulu a zpět se sešlo 1300 nadšenců ve věku od 18 do 30 let. Za volantem 494 vozů 2 CV se vydali na cestu dlouhou 16 500 km a urazili ji během měsíce.

Klepněte pro větší obrázek
Nezdolná „kachna“ zdolává vodní vodní překážku

Šedesát let po průkopnících z expedice Croisière jaune navázal Citroën na tradici dálkových jízd velkým vítězstvím. V roce 1992 jeho tým triumfoval v maratonské rallye Paříž – Moskva – Peking.

Klepněte pro větší obrázek
Posádka Pierre Lartigue – Michel Périn vítězí v čínské metropoli

Nebývalé sportovní úspěchy v devadesátých letech jsou spojovány s nástupem Guy Fréquelina do čela divize Citroën Sport. Patřila mezi ně i čtyři vítězství v Rallye Paříž – Dakar, ale i v dalších maratonských soutěžích. Ari Vatanen slavil v Dakaru prvenství v roce 1991 a Pierre Lartigue v letech 1994 – 1996.

Klepněte pro větší obrázek
Vítězství vozu ZX Rallye Raid Evolution 3 v Tuniské rallye

S vozem Xsara Kit Car se značka Citroën v roce 1998 vrátila do klasické rallye. V této době Fréquelin hodně spoléhal na posádku Philippe Bugalski - Jean-Paul Chiaroni. Dvakrát vyhráli francouzský šampionát a v roce 1999 přišlo při Katalánské rallye i vítězství v podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Klepněte pro větší obrázek
Xsara si jede pro triumf na Katalánské rallye

Ve voze Xsara Kit Car s dvoulitrovým atmosférickým motorem se v roce 2001 stala mistrem Francie dvojice Sébastien Loeb - Daniel Elena. Tím začala slavné éra posádky, která má zatím na kontě rekordní počet titulů mistrů světa. Mezitím se měnil strojový park. Na řadu přišla Xsara WRC s motorem o výkonu 300 koní s turbokompresorem a pohonem všech čtyř kol. V té době jezdili s citroëny kromě Loeba i další šampioni jako Colin McRae nebo Carlos Sainz. Pak převzal žezlo vůz C4 WRC, s nímž Loeb završil počet titulů na sedm.

Klepněte pro větší obrázek
„Létající Skot“ Colin McRae při Australské rallye v roce 2003
Klepněte pro větší obrázek
Loni se stal Sébastien Loeb posedmé v řadě králem světové rallye

Nejnovější zbraň Citroënu se jmenuje DS3 WRC. Podle předpisů FIA má auto benzínový motor o obsahu 1,6 l s přímým vstřikováním a turbokompresorem. Oficiálním cílem je udržet titul v Poháru konstruktérů i mezi piloty. DS3 WRC má být kompaktnější než byla C4 WRC, ale při prvním startu na Švédské rallye se na stupních vítězů neobjevil ani jeden citroën.

Klepněte pro větší obrázek
DS3 WRC měl premiéru na Švédské rallye
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 8 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků