Citroen C5

Francouzská automobilka Citroen představila na pařížském autosaloně limuzínu C5. Jak název napovídá, Citroen se pomalu vrací k číselnému označení modelů.
Citroen C5
Francouzská automobilka Citroen představila na pařížském autosaloně limuzínu C5. Jak název napovídá, Citroen se pomalu vrací k číselnému označení modelů.

Změnu v myšlení designéru Citroenu naznačila podoba druhé generace Saxa i Xsary. Představení nového vanu Xsara Picasso, pak již jasně naznačila cíl v designu. Nová C5 značí sílu dokonale skloubenou s elegancí čímž ruší dosavadní konzervativní pojetí designu obvyklé v této třídě.

Karoserie nového modelu je ztvárněna bez ostrých hran a přechodů mezi kapotou a čelním sklem. Výrazné aerodynamické tvary doplňují rozměrná přední světla a výrazná maska chladiče s výrazným logem Citroenu. Citroen C5 je pětidvéřová limuzína, i když na první pohled vypadá jako klasický čtyřdveřový sedan.

Kvalitní a harmonický design převládá i v interiéru. Palubní deska je křivkami rozdělena na část pro řidiče a pro spolujezdce. Stejné křivky určují kapkovitý tvar středové konzoly. Interiér C5 je, co se týče prostorové nabídky, na špičce ve své třídě. V oblasti ramen nabízí 154 cm pro cestující vpředu a 152 cm pro cestující vzadu. Opticky, prostor v interiéru zvětšuje i rozměrné zasklení. V interiéru najdeme také celou řadu odkládacích prostorů. Jmenujme 17 litrovou schránku v palubní desce nebo kapsy ve dveřích. Hlavní podíl na přepravě zavazadel bude mít zavazadlový prostor o objemu 456 litrů.

Na poli vybavení C5 za konkurencí také v ničem nezaostává. Najdeme v něm všechny prvky, které si dokážeme představit – oddělená klimatizace pro pravou a levou stranu, navigační systém, autorádio s telefonem nebo televize s videm a vlastním LCD displejem.

Citroen je známý tím, že využívá ve svých automobilech hydropneumatické pérování. V C5 je využívána již třetí generace pružení Hydractive. Systém má předdefinované dvě polohy – komfortní a dynamickou. Umí, také v závislosti na rychlosti, měnit světlou výšku. Při vyšší rychlosti vůz automaticky klesá a naopak na rozbitých cestách, kde se obvykle jezdí pomaleji je pružení nastaveno na vyšší světlou výšku.

C5 bude poháněna jedním benzínovým a jedním dieselovým motorem. Benzínovým motorem je třílitrový šestiválec do V s výkonem 210 ks a točivým momentem 300 Nm. Diesel má objem 2.2 litru a využívá systém vstřikování Common Rail, který má hlavní podíl na výkonu 136 ks a točivém momentu 312 Nm. Oba motory je možné kombinovat s pětistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou. Automatická převodovka umožňuje i manuální volbu rychlostních stupňů.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

dnes | Jan Mička | 19 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 64 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků