Čínští výrobci k nám exportují napodobeniny českých vozů

Na počátku tohoto týdne byla zadržena zásilka falzifikátů českých čtyřkolek Blata. Náklad směřoval z Číny a dle vyjádření celníků šlo celkem o 380 těchto vozů s hodnotou okolo sedmi milionů korun. Právě čínští výrobci ničí českou společnost, která se výrobou a vývojem těchto čtyřkolek zabývá, a zaplavují světový trh svými napodobeninami. Ty jsou ovšem dokonale zpracované a poznat skutečný rozdíl není jednoduché. Čínští výrobci v posledních letech přišli na trh s několika kopiemi evropských vozů. Pro inspiraci jim slouží zakoupený kus, který pak důsledně okopírují a exportují je pak pod svým, nebo originálním jménem na trhy ve světě. Českému výrobci po započetí čínského plagiátorství klesly tržby o více než 160 mil. Kč, což je pro tuto společnost velká ztráta.

Na druhou stranu by se i v tomto bodě mohlo začít blýskat na lepší časy. Při nedávné návštěvě čínského premiéra došlo i na tyto otázky a měly by být v brzké době ošetřeny oboustrannou dohodou. Zda pak čínské firmy přestanou s těmito praktikami a zneužíváním zavedeného jména je těžké odhadovat, protože tyto společnosti obecně málo respektují duševní vlastnictví.

 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků