Čínští výrobci k nám exportují napodobeniny českých vozů

Na počátku tohoto týdne byla zadržena zásilka falzifikátů českých čtyřkolek Blata. Náklad směřoval z Číny a dle vyjádření celníků šlo celkem o 380 těchto vozů s hodnotou okolo sedmi milionů korun. Právě čínští výrobci ničí českou společnost, která se výrobou a vývojem těchto čtyřkolek zabývá, a zaplavují světový trh svými napodobeninami. Ty jsou ovšem dokonale zpracované a poznat skutečný rozdíl není jednoduché. Čínští výrobci v posledních letech přišli na trh s několika kopiemi evropských vozů. Pro inspiraci jim slouží zakoupený kus, který pak důsledně okopírují a exportují je pak pod svým, nebo originálním jménem na trhy ve světě. Českému výrobci po započetí čínského plagiátorství klesly tržby o více než 160 mil. Kč, což je pro tuto společnost velká ztráta.

Na druhou stranu by se i v tomto bodě mohlo začít blýskat na lepší časy. Při nedávné návštěvě čínského premiéra došlo i na tyto otázky a měly by být v brzké době ošetřeny oboustrannou dohodou. Zda pak čínské firmy přestanou s těmito praktikami a zneužíváním zavedeného jména je těžké odhadovat, protože tyto společnosti obecně málo respektují duševní vlastnictví.

 

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků