Čínské automobilky mají úspěšný rok a míří do Evropy

O plánech a metách, které chtějí čínské automobilky dosáhnout, se již napsalo dost. Letošní rok byl ve znamení prohlášení, že si chtějí vydobýt pozice na evropském trhu. Prozatím jsou tyto plány v počátku, ale již nyní mohou čínští výrobci slavit první úspěch. Poprvé v historii se jim totiž podařilo vyexportovat více nových vozů, než kolik jich bylo do Číny dovezeno. Číselné vyjádření pak hovoří za vše. Za letošní rok vyvezly čínské automobilky přes 135 tisíc vozů a import vozů činí 128 tisíc vozů. Samotný nižší dovoz než vývoz je způsoben i tím, že většina automobilek buduje své závody přímo v Číně, a tak se nové vozy již tolik nedovážejí.

Jde prozatím jen o dílčí úspěch, protože většina exportu mířila do tradičních míst jako je Vietnam, Sýrie a nebo Alžírsko. Do Evropy se v této chvíli dováží Landwing, který se těší poměrně velkému zájmu zákazníků a na příští rok chystají téměř všichni čínští výrobci velkou ofenzívu, kdy chtějí do Evropy dodávat nové vozy za velmi nízké ceny. V Evropě se tak objeví jak malé vozy, tak vozy střední a vyšší střední třídy. Dle prozatímních informací budou konkurovat jak výbavou, výkony, tak hlavně cenou, která má být proti evropským výrobcům o desítky procent nižší.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 8 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků