Čína začíná mít problémy s logistikou

Kdo si stále myslí, že nás během několika let zaplaví neuvěřitelně levná a kvalitní čínská auta, je na omylu. Skeptikům dávají zapravdu závěry letošní konference Automotive Logistics China, jíž se zúčastnili zástupci dodavatelských firem a výrobců vozů. Podle nich se začíná automobilový průmysl v Číně potýkat s příliš vysokými náklady na logistiku výroby motorových vozidel. Již dnes tyto výdaje dosahují 18,5% místního HDP, což je takřka dvakrát tolik co ve vyspělých západních ekonomikách, a v budoucnu má toto číslo dále růst. Na vině je kromě nedostatečných technologií také jakási živelnost, v níž čínský automobilový průmysl roste. 

Robert Strain z místního oddělení General Motors delegátům zdůraznil nutnost užší spolupráce mezi producenty automobiů a příslušenství, aby si zajistili konkurenceschopnost svých výrobků na zahraničních trzích. Proti pozitivnímu vývoji totiž začínají hrát kromě logistiky také sílící měna a plynule rostoucí náklady na pracovní sílu a energie. Stěžejním odbytištěm pro vozy z Číny bude zřejmě Rusko, takže se zvažují možnosti nových distribučních kanálů mezi těmito dvěma zeměmi.


 

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků