Čína má národní sporťák. Mix evropského designu, 435 koní a tlumičů typu push-rod je velmi levný

Sportovní automobil z Číny má elektrický pohon, se kterým na jedno nabití ujede až 500 kilometrů.

Vždy, když se představí nové čínské auto, můžeme si zahrát takovou novou poznávací hru. Tak třeba teď tu máme SSC SC-01. Klidněme vášně, nejde zkratku pro automobilku Shelby Supercars, ale o Small Sports Cars. Jedná se o auto, které má čínským řidičům dopřát opravdový sportovní zážitek za volantem, a to už v roce 2023.

Design je… povědomý. Zezadu, především v červené barvě karoserie, to vypadá jako opravdu hezké auto, nicméně ne neznámé. Inspirace Lancií Stratos, respektive její moderní reinkarnací New Stratos, je zjevná. Z přední části si zase určitě vzpomenete na vozy značky Lotus. Nicméně pokud chce právě tuhle zprávu SC-01 vysílat do světa, nic proti tomu asi nelze namítat.

Námitky ale můžete mít k motoru. Protože jde o novou progresivní čínskou značku, nenajdete pod kapotou žádný z tradičních motorů. Pod karoserií o velikosti aktuální Alpine A110 je bohužel výhradně elektrické ústrojí. Rozlučte se i s klasickou koncepcí, SC-01 má dva elektromotory, každý na jedné nápravě, a tudíž jde o čtyřkolku.

Celkový výkon obou elektromotorů činí 320 kW (435 koní), což stačí auto k akceleraci z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy. Auto totiž není těžké, váží pouze 1300 kilogramů. Baterie jsou pak umístěné za předními sedadly a stačí mu k ujetí vzdálenosti 500 kilometrů dle cyklu NEDC. To ale samozřejmě nebude platit ve sportovním tempu.

Uvnitř nemá být infotainment a základní prvky by se měly ovládat tlačítky. Základem vozu má být trubkový prostorový rám a těšit se zákazníci mohou i na tlumiče typu push-rod. V tomto případě nicméně přestáváme chápat cenu, která činí v přepočtu milion korun. Auto by mělo být v prodeji v příštím roce. Zatím není jisté, jestli se bude exportovat. Automobilka o něm však hovoří, jako o čínském národním sporťáku.

Diskuze (7) Další článek: Škoda zahajuje zimní servisní akci. Připraví vás na nejnáročnější období v roce, a přidá ještě pár slev

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,