Chrysler definitivně prodán, svazek s Daimlerem je u konce

Pouhých devět let trvalo spojení německého koncernu DaimlerBenz a amerického koncernu Chrysler. Přesně v roce 1998 začala spolupráce fůzí v hodnotě 36 miliard dolarů. Původní předpoklady počítaly s tím, že vznikne globální koncern, který bude tahounem světových trhů, bude si vyměňovat zkušenosti, technologie a bude spolupracovat při pronikání na nové trhy.

Jenže předpoklady jsou jedna věc a realita druhá. Spojení nikdy nedošlo do předem plánovaného stádia vzájemné integrace a ukázalo se jako nefunkční. Sdílení technologií šlo velmi pomalu a Chrysler byl na trhu stále méně úspěšný a jeho ztráty se neustále prohlubovaly. Jen díky prodejům divize Daimler a jeho hospodářských výsledků byl celý koncern v zisku. Ovšem špatná situace okolo Chrysleru dohnala vedení koncernu k tomu, že se rozhodlo se americké části Chrysler zbavit.

První informace o možném prodeji se objevily teprve v únoru a nikdo jim nepřikládal velkou váhu. Původní spekulace ovšem postupně nabíraly na přesnosti. Nyní je již jasné, že Chrysler bude prodán.

Koncern DaimlerChrysler prodá tuto svou část fondu Cerberus Capital Management za 7,4 mld. dolarů. Cerberus za to získá 80,1 procent akcií společnosti. Současné vedení si ovšem ponechá zbytek akcií a tedy i určité rozhodovací pravomoce a v první fázi přebere i závazky, které se týkají zaměstnaneckých výhod, jako je důchodové a zdravotní pojištění.

A jěstě něco. Po zveřejnění této zprávy posílily akcie koncernu o 7 procent.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků