Chrysler definitivně prodán, svazek s Daimlerem je u konce

Pouhých devět let trvalo spojení německého koncernu DaimlerBenz a amerického koncernu Chrysler. Přesně v roce 1998 začala spolupráce fůzí v hodnotě 36 miliard dolarů. Původní předpoklady počítaly s tím, že vznikne globální koncern, který bude tahounem světových trhů, bude si vyměňovat zkušenosti, technologie a bude spolupracovat při pronikání na nové trhy.

Jenže předpoklady jsou jedna věc a realita druhá. Spojení nikdy nedošlo do předem plánovaného stádia vzájemné integrace a ukázalo se jako nefunkční. Sdílení technologií šlo velmi pomalu a Chrysler byl na trhu stále méně úspěšný a jeho ztráty se neustále prohlubovaly. Jen díky prodejům divize Daimler a jeho hospodářských výsledků byl celý koncern v zisku. Ovšem špatná situace okolo Chrysleru dohnala vedení koncernu k tomu, že se rozhodlo se americké části Chrysler zbavit.

První informace o možném prodeji se objevily teprve v únoru a nikdo jim nepřikládal velkou váhu. Původní spekulace ovšem postupně nabíraly na přesnosti. Nyní je již jasné, že Chrysler bude prodán.

Koncern DaimlerChrysler prodá tuto svou část fondu Cerberus Capital Management za 7,4 mld. dolarů. Cerberus za to získá 80,1 procent akcií společnosti. Současné vedení si ovšem ponechá zbytek akcií a tedy i určité rozhodovací pravomoce a v první fázi přebere i závazky, které se týkají zaměstnaneckých výhod, jako je důchodové a zdravotní pojištění.

A jěstě něco. Po zveřejnění této zprávy posílily akcie koncernu o 7 procent.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků