Chrysler 300C na českém trhu (představení + ceny)

Dne 25. května byl ve Veletržním paláci v Praze představen české veřejnosti nový Chrysler 300C, limuzína vyšší střední třídy, pod jejíž kapotou se bude schovávat i legendární motor 5.7 Hemi V8 s výkonem 340 koní.
Chrysler 300C na českém trhu (představení + ceny)
Seznam kapitol
  1. Zcela nový design, legendární Hemi ožívá
  2. Další motory 2.7 V6 a 3,5 V6, základní technické údaje
  3. Seznam standardní a příplatkové výbavy, ceník

Americká značka Chrysler, součást mezinárodního koncernu Daimler-Chrysler, v poslední době docela tápala. Po chvíli přešlapování uvedla několik novinek, které by měly definovat směr, jakým se hodlá Chrysler ubírat. Současné modely jsou už na Američany poněkud nudné, zejména ve stínu designově zcela nových modelů konkurence. První modelem s moderním designem bylo sportovní kupé Crossfire (nově také ve verzi kabrio), nyní přichází luxusní sedan 300C. Chrysler chce tímto modelem konkurovat spíše BMW 5 či Audi A6 než BMW 7 a Audi A8, ačkoliv obrovským rozvorem a délkou by s těmito vozy luxusní třídy klidně mohl soupěřit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velká maska chladiče zaujme na první pohled

Zcela nový design

Vzhled vychází z konceptu Chronos, který Chrysler představil na detroitském autosalonu v roce 1998. Poté se objevil další koncept, který už měl stejné jméno jako sériový vůz, prakticky totožný byl i vzhled. Novinka má ostře řezané rysy s moderními hranami, velkou masku chladiče, díky které si auto na silnici nemůžete splést a dlouhou, pětimetrovou siluetu s mohutnou zádí a vysoko položenou boční linií oken. Interiér je pak stejně osobitý jako exteriér, žádnou podobu s modelem 300M nenajdete; nový chrysler je skutečně nový.

Tip: Podívejte se na fotografie z Ženevy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
300C má velmi mohutnou siluetu; ačkoliv má obrovský rozvor, patří
do evropské vyšší střední třídy

Hemi opět ožívá

300C se stal vlajkovou lodí automobilky, přičemž pomalu nahrazuje zmíněný 300M a v Americe ještě další model, Concorde. Oba modely jsou zástupci staré školy, které už mají svoje nejlepší roky za sebou. Na evropské poměry jsou však stále ještě atraktivní, protože automobily s takovými tvary a proporcemi nejsou zejména v Česku obyklé. Aby 300C splnil očekávání, které do něj Chrysler vkládá, musí být patřičně vybaven; proto není divu, že pod kapotou najdete chloubu automobilky, legendární motor s označením 5.7 V8 Hemi Magnum.

Klepněte pro větší obrázek Vlajková loď dostala pod kapotou téměř šestilitrový osmiválec

V novince se dostalo tomuto letitému veteránovi s osmi válci sevřenými do véčka v úhlu 90 stupňů takřka kompletního přepracování. Má sice stále rozvod OHV, dostal ale hliníkovou hlavu válců, novou řídící jednotku, má dvě zapalovací svíčky na válec a hlavně měnitelný objem. Co to znamená? Pokud není potřeba maximální výkon, řídící jednotka elektronicky vypne jednu řadu válců. A hele, rázem je tu čtyřválec s objemem 2.7 l. Díky tomu má nový Hemi nejen příznivou spotřebu, ale také nízké emise.

Přepracovaný Hemi má dostatečný výkon 254 kW, tedy 345 koní při 5 200 otáčkách. Mnohým se bude jistě zdát, že je to na takový objem málo. Ovšem díky velkému objemu nabízí motor velký točivý moment, a sice 495 Nm při 4 000 ot. Např. motor 4.2 V8 nabízený v Audi A6/A8 má sice podobný výkon (246 kW), ovšem dosahovaný až v 6 600 ot. Maximální točivý moment je pak „jen“ 420, resp. 430 Nm. Vysoký výkon, který Hemi nabízí už v nízkých otáčkách, ve větší míře přispívá k pohodlné a klidné jízdě hluboko pod dvěma tisíci otáček.

Poznámka: Údaje vychází z technických informací českého importéra; zahraniční zdroje uvádí 250 kW a 525 Nm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá boční okna jen umocňují mohutnost celého automobilu

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Zcela nový design, legendární Hemi ožívá
  2. Další motory 2.7 V6 a 3,5 V6, základní technické údaje
  3. Seznam standardní a příplatkové výbavy, ceník
TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků