Chorvatsko autem: Nevíte, kam vyrazit? Toto jsou krásná místa střední Dalmácie

Plánujete cestu autem do Chorvatska, ale nevíte, kam se vydat, abyste poznali to nejkrásnější? Máme pro vás několik zaručených tipů.

Dalmácie je jednoznačně největším turistickým regionem Chorvatska. Krásné pobřeží čítá vedle mnoha nádherných pláží i neuvěřitelných 926 různě velikých ostrovů
a mořských hřebenů. Většina Čechů tedy míří právě sem, ti, co nechtějí cestovat až tak na jih, končí na Istrii. Hitem je pak střední Dalmácie, jejíž srdcem je Riviéra Makarska. Zde si najde každý to své – průzračné moře, místa pro šnorchlování, výtečné restaurace, sportoviště, noční život, malebné tržnice i historické pamětihodnosti. My vám přinášíme tipy na čtyři zajímavá letoviska

Makarska

Typické středomořské městečko leží mezi poloostrovem Sv. Petar a mysem Osejava na úpatí pohoří Biokovo. Nejvýznamnější stavbou je Konkatedrála sv. Marka na hlavním náměstí, dále pak 500 let starý františkánský klášter. Za návštěvu stojí i Malakologické muzeum, kde je k vidění 3000 mušlí. Od přístavu a dále podél dlouhé městské pláže se táhne sympatická promenáda s restauracemi, bary a obchůdky

Náš tip: Za ochutnání rozhodně stojí tradiční mandlový dort Makarana.

Chorvatsko autem v období koronaviru: Kudy jet a na co si dát pozor? Víme vše!

Chorvatsko autem v období koronaviru: Kudy jet a na co si dát pozor? Víme vše!

Brela

Zdejší pláže jsou každý rok označovány za nejhezčí v Evropě. Pobřeží mořské úžiny je pokryto kamínky a z druhé strany lemováno fíky a borovicemi, které v parném létě skýtají příjemný stín. Vůbec nejznámější pláží je Punta Rata, kde je k vidění i známý šedý útes Kamen Brela. Městečko láká i na botanickou zahradu Kotišina, stejně tak řada stezek přímo vybízí k průzkumu pohoří s řadou zajímavostí, jako například ruinami Hercegovy tvrze.

Náš tip: Příznivci potápění nesmějí minout zátoku Vruja.

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Chorvatsko autem 2019: Všechno, co potřebujete před dovolenou vědět

Baška Voda

Ve srovnání s exkluzivnější Brelou jde o lidovější letovisko, často se mu říká město zeleně, zejména pak borovic. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky a višně maraska. Najdeme zde oblázkové i písčité pláže s celou řadou sportovišť. Nad městem s 3000 obyvateli stojí za návštěvu opuštěné vesnice Topići a Bast, kde je k vidění původní architektura – několik domů již prošlo rekonstrukcí a nabízí ubytování s exkluzivním výhledem do širokého okolí.

Náš tip: Vydejte se lodí na nedaleký ostrov Brač nebo Hvar.

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Tučepi

Proslulá kamínková pláž lemovaná mohutnými borovicemi se táhne až do sousední Podgory. Tučepi každý rok získávají vysoká hodnocení za kvalitu poskytovaných služeb. V obci s 1800 obyvateli je připraveno neskutečných 6000 lůžek. K příjemnému posezení
jsou k dispozici desítky barů a restauraci na promenádě. Trochu historie lze pak nasát v Gornjích Tučepech, kde lze ochutnat domácí kulinářské speciality a výtečná bílá vína.

Náš tip: Skloubení gotiky a renesance najdete v kostele sv. Jiří ze 14. století.

Článek vyšel ve 14. letošním vydání časopisu Auto Tip. Můžete si ho objednat na ikiosek.cz.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

dnes | Lukáš Prejzek | 7 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 81 příspěvků