Chcete zemřít na silnici? Zajeďte si do Číny

Čínské úřady zveřejnily statistiku nehodovosti za uplynulý rok. Přestože počty nehod a usmrcených osob klesly o slušných 8 procent, stále patří tato země k těm, kde zemře na silnicích nejvíce obyvatel. Za loňský rok přišlo na čínských silnicích o život 98 738 osob, což je více než 270 osob denně. Pro představu: oficiálně zemře na čínských silnicích ročně tolik účastníku, kolik obyvatel má téměř celá Olomouc. Zraněno pak bylo více než 470 000 účastníku silničního provozu. Největším problémem v čínské dopravě je ignorace předpisů, zejména semaforů, ale i dalších pravidel. Toto číslo není hrozivé pouze absolutně. Vzhledem k počtu obyvatel Číny se nemusí zdát nijak výjimečné, s ohledem na rozvinutost čínské automobilové dopravy je ale hodně vysoké.

Mezinárodní zdravotnická organizace navíc těmto číslům ani trochu nevěří a pokládá je za vysoce podhodnocené. Sama pak uvádí, že počet usmrcených na čínských silnicích se ročně blíží téměř čtvrt miliónu. Pokud se tedy chcete stát účastníkem nehody, popř. přijít při jízdě o život, Čína se nabízí jako jedna ze zemí, kde je pravděpodobnost úmrtí nejvyšší.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků