Chcete zemřít na silnici? Zajeďte si do Číny

Čínské úřady zveřejnily statistiku nehodovosti za uplynulý rok. Přestože počty nehod a usmrcených osob klesly o slušných 8 procent, stále patří tato země k těm, kde zemře na silnicích nejvíce obyvatel. Za loňský rok přišlo na čínských silnicích o život 98 738 osob, což je více než 270 osob denně. Pro představu: oficiálně zemře na čínských silnicích ročně tolik účastníku, kolik obyvatel má téměř celá Olomouc. Zraněno pak bylo více než 470 000 účastníku silničního provozu. Největším problémem v čínské dopravě je ignorace předpisů, zejména semaforů, ale i dalších pravidel. Toto číslo není hrozivé pouze absolutně. Vzhledem k počtu obyvatel Číny se nemusí zdát nijak výjimečné, s ohledem na rozvinutost čínské automobilové dopravy je ale hodně vysoké.

Mezinárodní zdravotnická organizace navíc těmto číslům ani trochu nevěří a pokládá je za vysoce podhodnocené. Sama pak uvádí, že počet usmrcených na čínských silnicích se ročně blíží téměř čtvrt miliónu. Pokud se tedy chcete stát účastníkem nehody, popř. přijít při jízdě o život, Čína se nabízí jako jedna ze zemí, kde je pravděpodobnost úmrtí nejvyšší.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků