Chcete Nivu na baterky? Konverzi off-road Lady dělají v Německu, nebude drahá

Německá firma mluví o praktickém druhém vozidle pro rodinu. Na baterky přitom nabízí i starší Dacii.

Být na první pohled „eco-friendly“ a jezdit v legendárním off-roadu z Ruska může být naprosto reálnou kombinací. Německá společnost Elantrie totiž provádí konverze současné Lady 4x4 (do naší paměti už navždy zaryté pod jménem Niva) na elektromobil. Od původního vozu se tichá elektrická verze navenek liší jen minimálně.

I Lada může fungovat jako obytňák. V Rusku vám ji postaví za slušné peníze

I Lada může fungovat jako obytňák. V Rusku vám ji postaví za slušné peníze

Kromě chybějícího výfuku naznačuje změny pod kapotou i nový přístup vzduchu na kapotě Lady. Pohonným ústrojím je totiž po konverzi elektrický motor pohánějící všechna kola. Výkonem si ani po elektrifikaci Niva příliš nepolepšila, na baterky tak produkuje 88 koní (65 kW), na rozdíl od původního spalovacího motoru s výkonem 83 koní (61 kW).

Součástí ústrojí je LiFePO4 baterie o kapacitě 30 kWh, kterou najdete na místě palivové nádrže vozu. Společnost uvádí, že elektrické Nivě stačí pro dojezd mezi 130 až 300 kilometry v závislosti na stylu a podmínkách jízdy. Ústrojí nakonec podporuje i externí nabíjení dalších zařízení, například zahradní techniky či kempingového vybavení. V kufru Lady je k tomu určena 220V zásuvka.

Lada Niva Auviga měla 6 kol a obytnou nástavbu. Nikdy nedostala šanci prorazit

Lada Niva Auviga měla 6 kol a obytnou nástavbu. Nikdy nedostala šanci prorazit

Přesnou cenovku konverze pro zájemce uvádí Elantrie na vyžádání, v každém případě ale společnost dodává, že náklady na přestavbu Nivy se pohybují pouze okolo 2800 eur, tedy asi 72.000 Kč. Stejnou práci pak nabízí i pro minulou generaci Dacie Sandero (viz galerie).

Dacia Sandero

Dacia Sandero je hatchback od rumunské značky. V roce 2020 se Dacia Sandero představila již ve třetí generaci. Značka auto popisuje jako prostorné, jednoduché a robustní.

3. generace • Test Dacia Sandero Stepway 0.9 TCe • Dacia Sandero RS

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

včera | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků
Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Opět se vyplatilo poslouchat zákazníky

Dacia Duster TCe 130 EDC

Nové funkce, automatická převodovka, lepší interiér. Facelift dokazuje, že skvělá Dacia Duster může být ještě lepší.

12.  9.  2021 | Vladimír Kadera | 37 příspěvků