Čeští řidiči nepřekračují maximální povolenou rychlost tak často

Akce "Duben - měsíc bezpečných obcí", která proběhla ve 27 městech a přilehlých lokalitách, přinesla zajímavé výsledky. Akce, která byla zaměřena na překračování rychlosti v měřených úsecích, ukázala, že čeští řidiči sice překračují maximální povolenou rychlost, ale ne v takové míře a takovým způsobem, jak se nám často snaží vnutit někteří zástupci policie nebo zákonodárci.

Za sledované období bylo změřeno celkově 20 446 vozidel, z nichž 7 413 vozů (cca 36 procent) překročilo povolenou rychlost. V pouhých devíti případech jeli řidiči v obci rychleji než 100 km/h a nejvyšší rychlost, jaká byla v tomto období změřena byla 115 km/h. Zajímavé je, že v některých místech měření bylo překračování rychlosti v jednotkách procent, jinde, např. v Brumlově na Zlínsku jelo rychleji téměř 70 procent řidičů.

Uvážíme-li, že policisté rádi říkají, že padesátku ve městě nedodržuje skoro nikdo, je to pozitivní výsledek. Obzvláště vzhledem k tomu, že pouhá statistika neříká nic o tom, kde a jak byla rychlost měřena a policisté dve svých nejlepších tradic jistě mnohá měření prováděli na zcela nesmyslných místech. O tom ostatně svědčí i výrazné rozdíly mezi výsledky v jednotlivých městech, těžko lze předpokládat, že Brumlov bude plný vrahů za volantem; podíl neukázněných řidičů bude ve skutečnosti po celé ČR nutně prakticky stejný. Bude zřejmě ještě dlouho trvat, než si policisté uvědomí, že jet stovkou po náměstí opravdu není totéž jako jet stovkou na čtyřproudé výpadovce; de iure tedy ano, fakticky ale nikoli. A tak, jak budou přicházet k rozumu, bude se zlepšovat i "statistická ukázněnost" českých řidičů... Nakonec by nový silniční zákon mohl být dobrým bičem na policii - ta se bude jistě snažit dokázat, že vytoužená represivní opatření fungují, a tak bude dělat vše proto, aby výsledky podobných akcí byly v příštím roce co nejpozitivnější. A tak nám nezbývá než zakončit dnes již trochu otřepaným citátem Winstona Churchilla: Nevěřím statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval...

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků