Čeští řidiči nepřekračují maximální povolenou rychlost tak často

Akce "Duben - měsíc bezpečných obcí", která proběhla ve 27 městech a přilehlých lokalitách, přinesla zajímavé výsledky. Akce, která byla zaměřena na překračování rychlosti v měřených úsecích, ukázala, že čeští řidiči sice překračují maximální povolenou rychlost, ale ne v takové míře a takovým způsobem, jak se nám často snaží vnutit někteří zástupci policie nebo zákonodárci.

Za sledované období bylo změřeno celkově 20 446 vozidel, z nichž 7 413 vozů (cca 36 procent) překročilo povolenou rychlost. V pouhých devíti případech jeli řidiči v obci rychleji než 100 km/h a nejvyšší rychlost, jaká byla v tomto období změřena byla 115 km/h. Zajímavé je, že v některých místech měření bylo překračování rychlosti v jednotkách procent, jinde, např. v Brumlově na Zlínsku jelo rychleji téměř 70 procent řidičů.

Uvážíme-li, že policisté rádi říkají, že padesátku ve městě nedodržuje skoro nikdo, je to pozitivní výsledek. Obzvláště vzhledem k tomu, že pouhá statistika neříká nic o tom, kde a jak byla rychlost měřena a policisté dve svých nejlepších tradic jistě mnohá měření prováděli na zcela nesmyslných místech. O tom ostatně svědčí i výrazné rozdíly mezi výsledky v jednotlivých městech, těžko lze předpokládat, že Brumlov bude plný vrahů za volantem; podíl neukázněných řidičů bude ve skutečnosti po celé ČR nutně prakticky stejný. Bude zřejmě ještě dlouho trvat, než si policisté uvědomí, že jet stovkou po náměstí opravdu není totéž jako jet stovkou na čtyřproudé výpadovce; de iure tedy ano, fakticky ale nikoli. A tak, jak budou přicházet k rozumu, bude se zlepšovat i "statistická ukázněnost" českých řidičů... Nakonec by nový silniční zákon mohl být dobrým bičem na policii - ta se bude jistě snažit dokázat, že vytoužená represivní opatření fungují, a tak bude dělat vše proto, aby výsledky podobných akcí byly v příštím roce co nejpozitivnější. A tak nám nezbývá než zakončit dnes již trochu otřepaným citátem Winstona Churchilla: Nevěřím statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků