Čeští řidiči nepřekračují maximální povolenou rychlost tak často

Akce "Duben - měsíc bezpečných obcí", která proběhla ve 27 městech a přilehlých lokalitách, přinesla zajímavé výsledky. Akce, která byla zaměřena na překračování rychlosti v měřených úsecích, ukázala, že čeští řidiči sice překračují maximální povolenou rychlost, ale ne v takové míře a takovým způsobem, jak se nám často snaží vnutit někteří zástupci policie nebo zákonodárci.

Za sledované období bylo změřeno celkově 20 446 vozidel, z nichž 7 413 vozů (cca 36 procent) překročilo povolenou rychlost. V pouhých devíti případech jeli řidiči v obci rychleji než 100 km/h a nejvyšší rychlost, jaká byla v tomto období změřena byla 115 km/h. Zajímavé je, že v některých místech měření bylo překračování rychlosti v jednotkách procent, jinde, např. v Brumlově na Zlínsku jelo rychleji téměř 70 procent řidičů.

Uvážíme-li, že policisté rádi říkají, že padesátku ve městě nedodržuje skoro nikdo, je to pozitivní výsledek. Obzvláště vzhledem k tomu, že pouhá statistika neříká nic o tom, kde a jak byla rychlost měřena a policisté dve svých nejlepších tradic jistě mnohá měření prováděli na zcela nesmyslných místech. O tom ostatně svědčí i výrazné rozdíly mezi výsledky v jednotlivých městech, těžko lze předpokládat, že Brumlov bude plný vrahů za volantem; podíl neukázněných řidičů bude ve skutečnosti po celé ČR nutně prakticky stejný. Bude zřejmě ještě dlouho trvat, než si policisté uvědomí, že jet stovkou po náměstí opravdu není totéž jako jet stovkou na čtyřproudé výpadovce; de iure tedy ano, fakticky ale nikoli. A tak, jak budou přicházet k rozumu, bude se zlepšovat i "statistická ukázněnost" českých řidičů... Nakonec by nový silniční zákon mohl být dobrým bičem na policii - ta se bude jistě snažit dokázat, že vytoužená represivní opatření fungují, a tak bude dělat vše proto, aby výsledky podobných akcí byly v příštím roce co nejpozitivnější. A tak nám nezbývá než zakončit dnes již trochu otřepaným citátem Winstona Churchilla: Nevěřím statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků