Cesta po dálnici bude pro kamiony dražší

Vláda zvažuje zrušení denních dálničních známek pro kamionovou dopravu. Ty dnes stojí 250 Kč, což se vládě zdá málo. Zdražit je nemůže, protože by to bylo v rozporu s předpisy EU, může je však zrušit a nahradit jinými; uvažuje se o třídenních, které by stály cca 650 Kč. Díky tomu by vzrostly příjmy, které by kompenzovaly cca 30procentní zvýšení kamionové dopravy v ČR od vstupu do Unie.

Rušit by se příští rok měly také desetidenní a měsíční známky, které by byly nahrazeny patnáctidenními a dvouměsíčními. První by stála 1 300 Kč (desetidenní 900 Kč), dvouměsíční 3 500 Kč (měsíční 2 300 Kč). Maximální výši cen známek určuje EU, v případě porušení by Česku hrozily sankce. Prodloužení platnosti je tak jedinou možností, jak vybrat od dopravců více peněz. Pokud by kamion přejel náš stát za jediný den, zaplatil by cenu za tři dny. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá.

Není však divu, že se proti návrhu postavili nejen čeští dopravci, ale i firmy z některých zemí EU. Podle nich to naruší volný pohyb zboží přes české území. Řešení by mohlo být elektronické mýtné (to dnes už funguje v Rakousku), které by mohlo být přijato už příští rok místo původně plánovaného roku 2006. 

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 63 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků