Cesta po dálnici bude pro kamiony dražší

Vláda zvažuje zrušení denních dálničních známek pro kamionovou dopravu. Ty dnes stojí 250 Kč, což se vládě zdá málo. Zdražit je nemůže, protože by to bylo v rozporu s předpisy EU, může je však zrušit a nahradit jinými; uvažuje se o třídenních, které by stály cca 650 Kč. Díky tomu by vzrostly příjmy, které by kompenzovaly cca 30procentní zvýšení kamionové dopravy v ČR od vstupu do Unie.

Rušit by se příští rok měly také desetidenní a měsíční známky, které by byly nahrazeny patnáctidenními a dvouměsíčními. První by stála 1 300 Kč (desetidenní 900 Kč), dvouměsíční 3 500 Kč (měsíční 2 300 Kč). Maximální výši cen známek určuje EU, v případě porušení by Česku hrozily sankce. Prodloužení platnosti je tak jedinou možností, jak vybrat od dopravců více peněz. Pokud by kamion přejel náš stát za jediný den, zaplatil by cenu za tři dny. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá.

Není však divu, že se proti návrhu postavili nejen čeští dopravci, ale i firmy z některých zemí EU. Podle nich to naruší volný pohyb zboží přes české území. Řešení by mohlo být elektronické mýtné (to dnes už funguje v Rakousku), které by mohlo být přijato už příští rok místo původně plánovaného roku 2006. 

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

včera | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků