Cesta po dálnici bude pro kamiony dražší

Vláda zvažuje zrušení denních dálničních známek pro kamionovou dopravu. Ty dnes stojí 250 Kč, což se vládě zdá málo. Zdražit je nemůže, protože by to bylo v rozporu s předpisy EU, může je však zrušit a nahradit jinými; uvažuje se o třídenních, které by stály cca 650 Kč. Díky tomu by vzrostly příjmy, které by kompenzovaly cca 30procentní zvýšení kamionové dopravy v ČR od vstupu do Unie.

Rušit by se příští rok měly také desetidenní a měsíční známky, které by byly nahrazeny patnáctidenními a dvouměsíčními. První by stála 1 300 Kč (desetidenní 900 Kč), dvouměsíční 3 500 Kč (měsíční 2 300 Kč). Maximální výši cen známek určuje EU, v případě porušení by Česku hrozily sankce. Prodloužení platnosti je tak jedinou možností, jak vybrat od dopravců více peněz. Pokud by kamion přejel náš stát za jediný den, zaplatil by cenu za tři dny. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá.

Není však divu, že se proti návrhu postavili nejen čeští dopravci, ale i firmy z některých zemí EU. Podle nich to naruší volný pohyb zboží přes české území. Řešení by mohlo být elektronické mýtné (to dnes už funguje v Rakousku), které by mohlo být přijato už příští rok místo původně plánovaného roku 2006. 

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků