Cesta po dálnici bude pro kamiony dražší

Vláda zvažuje zrušení denních dálničních známek pro kamionovou dopravu. Ty dnes stojí 250 Kč, což se vládě zdá málo. Zdražit je nemůže, protože by to bylo v rozporu s předpisy EU, může je však zrušit a nahradit jinými; uvažuje se o třídenních, které by stály cca 650 Kč. Díky tomu by vzrostly příjmy, které by kompenzovaly cca 30procentní zvýšení kamionové dopravy v ČR od vstupu do Unie.

Rušit by se příští rok měly také desetidenní a měsíční známky, které by byly nahrazeny patnáctidenními a dvouměsíčními. První by stála 1 300 Kč (desetidenní 900 Kč), dvouměsíční 3 500 Kč (měsíční 2 300 Kč). Maximální výši cen známek určuje EU, v případě porušení by Česku hrozily sankce. Prodloužení platnosti je tak jedinou možností, jak vybrat od dopravců více peněz. Pokud by kamion přejel náš stát za jediný den, zaplatil by cenu za tři dny. Jak se říká, vlk se nažral a koza zůstala celá.

Není však divu, že se proti návrhu postavili nejen čeští dopravci, ale i firmy z některých zemí EU. Podle nich to naruší volný pohyb zboží přes české území. Řešení by mohlo být elektronické mýtné (to dnes už funguje v Rakousku), které by mohlo být přijato už příští rok místo původně plánovaného roku 2006. 

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků