Cesta k bezpečnějším silnicím? Odstranění dopravního značení

Cesta k bezpečnějším silnicím? Odstranění dopravního značení

Představte si silnice bez svislého a vodorovného dopravního značení. Bez značek co něco omezují, přikazují, zakazují, případně silnice bez vyznačených jízdních pruhů nebo dokonce bez semaforů. Fikce? Kdepak.

Od roku 2004 probíhá v několika evropských městech (mj. v anglickém Ipswichi, německém Bohmte, dánském Ejby, Belgickém Ostende a nizozemském Emmenu) projekt, který se ve městech snaží udržet naprosté minimum dopravního značeni.

Ze silnic bylo odstraněno téměř vše. Zmizlo značení dopravních pruhů, zmizely desítky značek, odstraněny byly i všemožné bariéry, čato včetně obrubníků, někde zmizely i semafory. Prakticky jediné, co zůstalo zachováno, jsou decentní upozornění na omezení parkování apod.

Po dvou letech přichází první analýzy tohoto pokusu a ukazuje se, že řidiči se v ěchto městech chovají daleko klidněji a pozorněji. Tím se silnice pochopitelně stávají bezpečnějšími.

Odborníci, kteří na projektu pracují, vydali jasnou zprávu. Silnice s velkým počtem značek nefungují, běžný řidič 70 % značení beztak přehlíží a to zbylé jej neustále nutí vyhodnocovat jeho obsah a přizpůsobovat mu své chování. Klíčové je ale to, že řidiči si s desítkami značek „za zády” zvykají na to, že je značení ochrání, spoléhají na to, že ostatní budou značení respektovat (popř. na to, že když jej budou respektovat oni sami, tak se jim nic nemůže stát) a zbavují se části své odpovědnosti. Pokud jsou řidiči nuceni spoléhat čistě na svůj úsudek a na to, že se sami musejí přesvědčit také o záměrech ostatních, jsou mnohem opatrnější a doprava je klidnější.

Např. v nizozemském Emmenu, kde pokus také probíhá, projelo náměstím Laweiplein, které bylo zcela zbaveno dopravního značení včetně semaforů, denně až 22 000 vozidel z toho stovky autobusů. Před odstraněním dopravních značek trval autu průměrný přejezd křižovatky 53 sekund. Nyní se tento čas snížil na 24-36 sekund. Navíc zde proti roku 2000 poklesl počet dopravních nehod o neuvěřitelných 77 %.

A nejde jen o značení, v několika městěch se rozhodli odstranit všemožné bariéry mezi jednotlivými účastníky provozu. Např. obrubníky, zábrany mezi silnicí a tramvajovými pásy, zábradlí kolem chodníků apod. Výsledek? Opět jednoznačně pozitivní, např. odstranění zábran v londýnské Kensington High Street snížilo počet zraněných chodců o 60 % doprava je plynulejší. Důvody jsou opět tytéž, řidiči se zkrátka nechovají jako zvířata, která po vypuštění z klece zničí vše kolem sebe. Právě naopak, pokud u chodníku chybí zábrana, řidiči nespoléhají na to, že jim nikdo nemůže vstoupit do cesty (což zábradlí stejně nikdy nezajistí) a jedou daným místem opatrněji. Absence obrubníku má přesně tentýž psychologický efekt - chodce ochrání jen řidičovo pozorné chování.

Dle jiných odborníků řidiči bez značek přichází o důležité informace, které by mohli využít při své jízdě a plánování. Ale ani pro projíždějící se orientace v „pokusných” městech neukázala být problematickou.

Jde o přibližně 687. důkaz toho, že cestou k bezpečnějším silnicím není nekonečné nucení řidičů k respektování co možná nejúžeji definovaných omezení a oddělení aut od zbytku světa, ale naopak předání odpovědnosti do rukou každého řidiče, který se bez spoléhání na zákonnou ochranu chová mnohem zodpovědněji. Bohužel, v Česku jdeme zcela opačnou cestou...

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 34 034 km
Cena: 290 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2003
Stav: 173 744 km
Cena: 100 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 97 288 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 47 983 km
Cena: 378 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2009
Stav: 156 911 km
Cena: 130 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků