Český výrobce autobusů Karosa zvyšuje prodeje i zisky

Karosa, největší český výrobce autobusů, zvýšila za loňský rok své tržby na 6,3 mld. Kč, což je o 100 mil. Kč více než v roce 2004. Čistý zisk pak stoupl na necelých 400 mil. Kč. Hlavním podílem na lepších výsledcích mají větší prodeje, Karosa za loňský rok prodala rekordních 1 883 autobusů, což je o 180 více než v roce 2004. V letošním roce mají dle vedení automobilky pokračovat růsty prodejů a plány počítají s maximem okolo 2 150 autobusů. Se zvětšující se výrobou roste i export, kam nyní míří až 80 procent produkce, a na konci letošního roku by se toto číslo mělo zvětšit o dalších pět procent.

Největšími odběrateli české Karosy je Francie, kam loni zamířilo 879 autobusů. Vedení společnosti ale hodlá zvětšit prodeje i na dalších trzích jako je Itálie nebo Německo. Právě v Německu Karosa uspěla, když si její autobusy objednala i tamní armáda.

Karose se tak vyplatil vstup Renaultu v roce 1993, který ji vytáhl do kladných čísel a společnost se tak dokázala prosadit na silně konkurenčním evropském trhu.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 67 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků