Český výrobce autobusů Karosa zvyšuje prodeje i zisky

Karosa, největší český výrobce autobusů, zvýšila za loňský rok své tržby na 6,3 mld. Kč, což je o 100 mil. Kč více než v roce 2004. Čistý zisk pak stoupl na necelých 400 mil. Kč. Hlavním podílem na lepších výsledcích mají větší prodeje, Karosa za loňský rok prodala rekordních 1 883 autobusů, což je o 180 více než v roce 2004. V letošním roce mají dle vedení automobilky pokračovat růsty prodejů a plány počítají s maximem okolo 2 150 autobusů. Se zvětšující se výrobou roste i export, kam nyní míří až 80 procent produkce, a na konci letošního roku by se toto číslo mělo zvětšit o dalších pět procent.

Největšími odběrateli české Karosy je Francie, kam loni zamířilo 879 autobusů. Vedení společnosti ale hodlá zvětšit prodeje i na dalších trzích jako je Itálie nebo Německo. Právě v Německu Karosa uspěla, když si její autobusy objednala i tamní armáda.

Karose se tak vyplatil vstup Renaultu v roce 1993, který ji vytáhl do kladných čísel a společnost se tak dokázala prosadit na silně konkurenčním evropském trhu.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

včera | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků