Českou republiku čeká řízení s Evropskou komisí ohledně elektronického mýta

Evropská komise (EK) připravuje správní řízení proti České republice ohledně výběrového řízení na dodavatele systému elektronického mýta. Komisi vadí, že Česká republika ještě před tendrem na dodávku a také během tendru samotného výrazně diskriminovala satelitní řešení vůči mikrovlnnému. EK sice nenařizuje používání satelitní technologie, ale výrazně ji doporučuje i s ohledem na budoucnost a systém Galileo, který EU v této době spouští. Jenže v Česku byl postup vlády spíše opačný. Podle EK by neměly být z tendru předem vyřazeny společnosti, které nabízejí satelitní systém výběru mýtného, k čemuž u nás de facto došlo.

Samotný tendr a jeho průběh nedávno posvětil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se zabýval podněty vyřazených uchazečů. Úřad konstatoval, že soutěž proběhla v pořádku a potvrdila tak vítěze - společnost Kapsch. Samotné ministerstvo dopravy se vyjádřilo v tom duchu, že o případném šetření sice ví, ovšem pochybuje, že je EK schopna najít důkazy, které by zpochybnily legitimnost výběru mikrovlnného systému.

Jak to tak vypadá, v otázce elektronického mýtného je stále mnoho otazníků a celé výběrové řízení se tak stále neoprostilo od nařčení z manipulování. Zda nakonec vybuduje systém společnost Kapsch, nebo dojde ke zrušení tendru a bude se hledat nový vítěz, ukáže až výsledek šetření EK.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků