Českou republiku čeká řízení s Evropskou komisí ohledně elektronického mýta

Evropská komise (EK) připravuje správní řízení proti České republice ohledně výběrového řízení na dodavatele systému elektronického mýta. Komisi vadí, že Česká republika ještě před tendrem na dodávku a také během tendru samotného výrazně diskriminovala satelitní řešení vůči mikrovlnnému. EK sice nenařizuje používání satelitní technologie, ale výrazně ji doporučuje i s ohledem na budoucnost a systém Galileo, který EU v této době spouští. Jenže v Česku byl postup vlády spíše opačný. Podle EK by neměly být z tendru předem vyřazeny společnosti, které nabízejí satelitní systém výběru mýtného, k čemuž u nás de facto došlo.

Samotný tendr a jeho průběh nedávno posvětil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se zabýval podněty vyřazených uchazečů. Úřad konstatoval, že soutěž proběhla v pořádku a potvrdila tak vítěze - společnost Kapsch. Samotné ministerstvo dopravy se vyjádřilo v tom duchu, že o případném šetření sice ví, ovšem pochybuje, že je EK schopna najít důkazy, které by zpochybnily legitimnost výběru mikrovlnného systému.

Jak to tak vypadá, v otázce elektronického mýtného je stále mnoho otazníků a celé výběrové řízení se tak stále neoprostilo od nařčení z manipulování. Zda nakonec vybuduje systém společnost Kapsch, nebo dojde ke zrušení tendru a bude se hledat nový vítěz, ukáže až výsledek šetření EK.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků