Českou republiku čeká řízení s Evropskou komisí ohledně elektronického mýta

Evropská komise (EK) připravuje správní řízení proti České republice ohledně výběrového řízení na dodavatele systému elektronického mýta. Komisi vadí, že Česká republika ještě před tendrem na dodávku a také během tendru samotného výrazně diskriminovala satelitní řešení vůči mikrovlnnému. EK sice nenařizuje používání satelitní technologie, ale výrazně ji doporučuje i s ohledem na budoucnost a systém Galileo, který EU v této době spouští. Jenže v Česku byl postup vlády spíše opačný. Podle EK by neměly být z tendru předem vyřazeny společnosti, které nabízejí satelitní systém výběru mýtného, k čemuž u nás de facto došlo.

Samotný tendr a jeho průběh nedávno posvětil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se zabýval podněty vyřazených uchazečů. Úřad konstatoval, že soutěž proběhla v pořádku a potvrdila tak vítěze - společnost Kapsch. Samotné ministerstvo dopravy se vyjádřilo v tom duchu, že o případném šetření sice ví, ovšem pochybuje, že je EK schopna najít důkazy, které by zpochybnily legitimnost výběru mikrovlnného systému.

Jak to tak vypadá, v otázce elektronického mýtného je stále mnoho otazníků a celé výběrové řízení se tak stále neoprostilo od nařčení z manipulování. Zda nakonec vybuduje systém společnost Kapsch, nebo dojde ke zrušení tendru a bude se hledat nový vítěz, ukáže až výsledek šetření EK.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků