Česko je v EU čtvrtou zemí nejméně závislou na dovozu paliv

Podle deníku Petrol.cz je Česko v rámci Unie čtvrtou zemí nejméně závislou na dovozu paliv. Naše republika pokrývá z vlastních zdrojů celkem 73,4 procenta vlastní potřeby, dováží jen 26,6 procenta paliv. 95,5 procent spotřeby ropy tvoří dovoz, naopak uhlí pouze vyvážíme.

Před námi je Velká Británi a Dánsko, které paliva pouze vyváží, a to díky těžbě v Severním moři. Na třetím místě je Polsko, u něhož se dovoz paliva podílí na spotřebě jen 11,3 %, za Českem následuje Estonsko s dovozem 29,2 procenta. Francie musí dovážet 50,3 % spotřeby paliv, Německo 60,5 %, Slovensko 65,3 % a Itálie 86,7 %. Na dovozu jsou zcela závislé země jako Lucembursko, Malta a Kypr.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků