Česko je v EU čtvrtou zemí nejméně závislou na dovozu paliv

Podle deníku Petrol.cz je Česko v rámci Unie čtvrtou zemí nejméně závislou na dovozu paliv. Naše republika pokrývá z vlastních zdrojů celkem 73,4 procenta vlastní potřeby, dováží jen 26,6 procenta paliv. 95,5 procent spotřeby ropy tvoří dovoz, naopak uhlí pouze vyvážíme.

Před námi je Velká Británi a Dánsko, které paliva pouze vyváží, a to díky těžbě v Severním moři. Na třetím místě je Polsko, u něhož se dovoz paliva podílí na spotřebě jen 11,3 %, za Českem následuje Estonsko s dovozem 29,2 procenta. Francie musí dovážet 50,3 % spotřeby paliv, Německo 60,5 %, Slovensko 65,3 % a Itálie 86,7 %. Na dovozu jsou zcela závislé země jako Lucembursko, Malta a Kypr.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků