Česká města ohrožují pevné částice z emisí aut

Problémy s překročením „prašných“ limitů mají mnohá velká česká města. Podle nových norem Evropské unie nesmí denní koncentrace mikročástic v ovzduší překročit limity více než pětatřicetkrát za rok. Ovšem podle měření, která provádí český hydrometeorologický ústav na 85 stanicích, byl limit tento limit překročen už na čtvrtině z nich. Týká se to měst jako Praha, Ostrava či Uherské Hradiště. Problémy s prašností mají i další evropská města jako Mnichov nebo Stuttgart, uvádí server iHned. Důvodem nejsou ani tak emise továren, jako emise automobilů.

Města proto uvažují o zavedení mýtného pro individuální dopravu ve středu měst, rozšíření zelených ploch či kompletního zákazu automobilové dopravy v centrech. To by si ale vyžádalo velké investice do parkovišť na okrajích městské zástavby. Např. pražský magistrát nepředpokládá, že by v centru Prahy bylo mýtné zavedeno dříve než za dva roky. Situaci by mohly zlepšit také filtry pevných částic u naftových motorů, které výrobci postupně zavádí. Nejdále jsou v Německu, kde se filtr postupně stane standardní výbavou všech domácích automobilek.

Škodlivé mikročástice jsou pro člověka velmi nebezpečné, vážnou na sebe karcinogenní látky a dostávají se díky svým malým rozměrům až do krve. Udává se, že v důsledku zamoření vzduchu tímto prachem umírá v Unii ročně přes tři sta tisíc lidí. Délka života se pak snižuje v průměru o devět měsíců.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků