Česká města ohrožují pevné částice z emisí aut

Problémy s překročením „prašných“ limitů mají mnohá velká česká města. Podle nových norem Evropské unie nesmí denní koncentrace mikročástic v ovzduší překročit limity více než pětatřicetkrát za rok. Ovšem podle měření, která provádí český hydrometeorologický ústav na 85 stanicích, byl limit tento limit překročen už na čtvrtině z nich. Týká se to měst jako Praha, Ostrava či Uherské Hradiště. Problémy s prašností mají i další evropská města jako Mnichov nebo Stuttgart, uvádí server iHned. Důvodem nejsou ani tak emise továren, jako emise automobilů.

Města proto uvažují o zavedení mýtného pro individuální dopravu ve středu měst, rozšíření zelených ploch či kompletního zákazu automobilové dopravy v centrech. To by si ale vyžádalo velké investice do parkovišť na okrajích městské zástavby. Např. pražský magistrát nepředpokládá, že by v centru Prahy bylo mýtné zavedeno dříve než za dva roky. Situaci by mohly zlepšit také filtry pevných částic u naftových motorů, které výrobci postupně zavádí. Nejdále jsou v Německu, kde se filtr postupně stane standardní výbavou všech domácích automobilek.

Škodlivé mikročástice jsou pro člověka velmi nebezpečné, vážnou na sebe karcinogenní látky a dostávají se díky svým malým rozměrům až do krve. Udává se, že v důsledku zamoření vzduchu tímto prachem umírá v Unii ročně přes tři sta tisíc lidí. Délka života se pak snižuje v průměru o devět měsíců.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 6 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků