Česká města ohrožují pevné částice z emisí aut

Problémy s překročením „prašných“ limitů mají mnohá velká česká města. Podle nových norem Evropské unie nesmí denní koncentrace mikročástic v ovzduší překročit limity více než pětatřicetkrát za rok. Ovšem podle měření, která provádí český hydrometeorologický ústav na 85 stanicích, byl limit tento limit překročen už na čtvrtině z nich. Týká se to měst jako Praha, Ostrava či Uherské Hradiště. Problémy s prašností mají i další evropská města jako Mnichov nebo Stuttgart, uvádí server iHned. Důvodem nejsou ani tak emise továren, jako emise automobilů.

Města proto uvažují o zavedení mýtného pro individuální dopravu ve středu měst, rozšíření zelených ploch či kompletního zákazu automobilové dopravy v centrech. To by si ale vyžádalo velké investice do parkovišť na okrajích městské zástavby. Např. pražský magistrát nepředpokládá, že by v centru Prahy bylo mýtné zavedeno dříve než za dva roky. Situaci by mohly zlepšit také filtry pevných částic u naftových motorů, které výrobci postupně zavádí. Nejdále jsou v Německu, kde se filtr postupně stane standardní výbavou všech domácích automobilek.

Škodlivé mikročástice jsou pro člověka velmi nebezpečné, vážnou na sebe karcinogenní látky a dostávají se díky svým malým rozměrům až do krve. Udává se, že v důsledku zamoření vzduchu tímto prachem umírá v Unii ročně přes tři sta tisíc lidí. Délka života se pak snižuje v průměru o devět měsíců.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků