Česká firma Glomex MS dodá vozidla Nissan polské armádě

Armáda našich severních sousedů hledala nástupce víceúčelových terénních vozidel Honker polské výroby už od roku 2015 a ke konečnému rozhodnutí dospěla až po šestém výběrovém řízení.
Česká firma Glomex MS dodá vozidla Nissan polské armádě

Česká společnost GLOMEX Military Supplies (Glomex MS) dodá v příštích třech letech polské armádě více než 500 kusů speciálně upravených terénních pickupů Nissan Navara. Vítězství ve výběrovém řízení polského ministerstva obrany znamená pro společnost kontrakt v hodnotě více než 600 miliónů Kč, který byl stvrzen 31. března 2020 podpisem smlouvy.

„O našem úspěchu rozhodla především příznivá cena, kterou jsme byli schopni polské armádě nabídnout, a také skutečnost, že jsme nabídli vozidla s podstatně výkonnějším motorem než naši konkurenti,“ říká prezident Glomex MS generál v.v. Josef Bečvář, který dále uvádí: „Je to velký úspěch nejen pro společnost, ale i pro mne osobně, neboť od začátku roku 2019, kdy patřím k vrcholovému managementu Glomex MS, je to první splněný úkol naší nové firemní strategie zaměřené na středně velké projekty strategického vyzbrojování ozbrojených složek zemí střední Evropy. Jsem přesvědčen, že se nám podaří na tento úspěch navázat a dokázat, že jsme pro ozbrojené složky v ČR i blízkém zahraničí důvěryhodným a profesionálním integrátorem, na kterého se mohou spolehnout i v aktuálně problematické době.“

Je nutné si připomenout, že AČR již čtvrtým rokem hledá nástupce terénních vozidel UAZ-469 a Land Rover Defender, přičemž na konci loňského roku byl tendr zrušen a očekává se jeho opětovné vyhlášení v tomto roce.

Celkem 485 vozidel (s opcí na nákup dalších 150 kusů) bude polské armádě dodáno v letech 2020 až 2022. Militarizované civilní pick-upy Nissan Navara se oproti civilní verzi liší mimo jiné hliníkovým chráničem spodní části motoru a zastřešením korby typu Hard Top.

Nové nissany mají sloužit především jako týlová vozidla k dopravě osob mezi základnami a na cvičiště, ale také k převozu součástek, munice a dalšího vojenského materiálu. V současné době používá polská armáda k těmto účelům přibližně 2500 vozidel Honker vycházejících z konstrukce polského terénního automobilu Tarpan z 80. let.

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

dnes | Richard Herbich | 59 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 80 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 34 příspěvků