Češi ztrácejí zájem o nová auta. Mohou za to i samotné automobilky

Celosvětový trend poklesu prodejů nových osobních vozidel se projevuje i v Česku. Zatímco od roku 2013 automobilky každoročně prodávaly stále více nových osobáků, loni si meziročně pohoršily.

Letos zřejmě automobilky čeká ještě horší rok. V prvních třech měsících se v Česku prodalo necelých šedesát tisíc nových osobních vozů, meziročně o dvanáct procent méně, oznámil Svaz dovozců automobilů (SDA). Nejvíce vozů prodala tradičně Škoda Auto, a to dvacet tisíc. Následuje Volkswagen s necelými šesti tisíci, Dacia a Hyundai se čtyřmi tisíci.

Prodej aut se spalovacími motory prý dosáhl vrcholu. Zde jsou důvody

Prodej aut se spalovacími motory prý dosáhl vrcholu. Zde jsou důvody

Nejvyšší podíl, necelou třetinu prodejů, tvoří vozy SUV. Téměř tři čtvrtiny prodaných aut byly firemní vozy. Podíl prodaných vozů s benzínovým motorem tvořil sedmdesát procent a s naftovým dvacet osm procent. „Podíl nafty po několika měsících ustálení začal opět klesat,“ uvedl SDA. Podíl elektromobilů letos stagnuje, prodáno jich letos zatím bylo 132.

„Pokles způsobuje nejistota spotřebitelů, kteří odkládají nákup nových vozů. Hlavně v Německu se neřízeně omezuje vjezd aut, která nesplňují emisní normy, do měst. Lidé čekají, která auta jim umožní pohyb a parkování ve městech,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Dieselovou Avii už od ledna kvůli emisím nekoupíte. Nahradí ji elektrická verze

Dieselovou Avii už od ledna kvůli emisím nekoupíte. Nahradí ji elektrická verze

 „Automobilky vzhledem k přísnějším emisním normám úplně mění plány s novými modely. Ty na trh teprve přichází a jsou hodné drahé, například elektromobily. Lidé vyčkávají,“ doplňuje. Automobilky straší globální propad zájmu. Čína v lednu zaznamenala dvouciferný pokles Průmysl a energetika

Množství dovezených ojetin se v prvním čtvrtletí takřka nezměnilo, do Česka jich prodejci přivezli 42 tisíc s průměrným věkem deset let. Mírně naopak přibylo prodaných autobusů, nákladních vozidel a motocyklů. Tyto kategorie však tvoří jen malou část celkových prodejů.

Stovky Britů přijdou o práci. Výroba Land Roveru Discovery migruje do Nitry

Stovky Britů přijdou o práci. Výroba Land Roveru Discovery migruje do Nitry

Vedle Česka klesají i významné světové trhy s automobily. Ten největší, čínský, se loni po dvaceti letech růstu propadl o šest procent. Pokles je znát i v USA, kde letošní prodeje zaostávají za loňským rokem o dvě procenta. Podle analytiků způsobuje pokles dvou největších trhů jak obchodní válka, tak i zpomalování obou ekonomik. V USA jsou to i rostoucí ceny aut nebo relativně vysoké úrokové sazby.

Článek vyšel na serveru E15.cz >>>

Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků
Minitest BMW 640d xDrive GT: Svatební povoz, dálniční expres i luxusní náklaďák

BMW 640d xDrive GT

Jak byste hodnotili bleskurychlou možnost využít komfortního hrbáče od BMW, když nemáte čas a hrnou se na vás povinnosti okolo svatby? Asi nějak takhle…

7.  11.  2019 | Daniel Fuglevič | 55 příspěvků
TEST Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI: Ani ryba, ani rak. Tak co tedy?

Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI

Gran Tourismo – ikonická posh kategorie komfortních, rychlých a rozměrných vozů pro neskromné transkontinentální cesty plné emocí. Od kochacích průjezdů serpentin Azurového pobřeží, přes agresivní stinty skrz Alpské průsmyky, po Vollgas na Autobahnu a cruising luxusními bulváry světových metropolí… tak přesně tohle Kia ProCeed GT neumí. Ale vypadá u toho zatraceně dobře!

5.  11.  2019 | Petr Schnagl | 62 příspěvků