Češi ztrácejí zájem o nová auta. Mohou za to i samotné automobilky

Celosvětový trend poklesu prodejů nových osobních vozidel se projevuje i v Česku. Zatímco od roku 2013 automobilky každoročně prodávaly stále více nových osobáků, loni si meziročně pohoršily.

Letos zřejmě automobilky čeká ještě horší rok. V prvních třech měsících se v Česku prodalo necelých šedesát tisíc nových osobních vozů, meziročně o dvanáct procent méně, oznámil Svaz dovozců automobilů (SDA). Nejvíce vozů prodala tradičně Škoda Auto, a to dvacet tisíc. Následuje Volkswagen s necelými šesti tisíci, Dacia a Hyundai se čtyřmi tisíci.

Prodej aut se spalovacími motory prý dosáhl vrcholu. Zde jsou důvody

Prodej aut se spalovacími motory prý dosáhl vrcholu. Zde jsou důvody

Nejvyšší podíl, necelou třetinu prodejů, tvoří vozy SUV. Téměř tři čtvrtiny prodaných aut byly firemní vozy. Podíl prodaných vozů s benzínovým motorem tvořil sedmdesát procent a s naftovým dvacet osm procent. „Podíl nafty po několika měsících ustálení začal opět klesat,“ uvedl SDA. Podíl elektromobilů letos stagnuje, prodáno jich letos zatím bylo 132.

„Pokles způsobuje nejistota spotřebitelů, kteří odkládají nákup nových vozů. Hlavně v Německu se neřízeně omezuje vjezd aut, která nesplňují emisní normy, do měst. Lidé čekají, která auta jim umožní pohyb a parkování ve městech,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Dieselovou Avii už od ledna kvůli emisím nekoupíte. Nahradí ji elektrická verze

Dieselovou Avii už od ledna kvůli emisím nekoupíte. Nahradí ji elektrická verze

 „Automobilky vzhledem k přísnějším emisním normám úplně mění plány s novými modely. Ty na trh teprve přichází a jsou hodné drahé, například elektromobily. Lidé vyčkávají,“ doplňuje. Automobilky straší globální propad zájmu. Čína v lednu zaznamenala dvouciferný pokles Průmysl a energetika

Množství dovezených ojetin se v prvním čtvrtletí takřka nezměnilo, do Česka jich prodejci přivezli 42 tisíc s průměrným věkem deset let. Mírně naopak přibylo prodaných autobusů, nákladních vozidel a motocyklů. Tyto kategorie však tvoří jen malou část celkových prodejů.

Stovky Britů přijdou o práci. Výroba Land Roveru Discovery migruje do Nitry

Stovky Britů přijdou o práci. Výroba Land Roveru Discovery migruje do Nitry

Vedle Česka klesají i významné světové trhy s automobily. Ten největší, čínský, se loni po dvaceti letech růstu propadl o šest procent. Pokles je znát i v USA, kde letošní prodeje zaostávají za loňským rokem o dvě procenta. Podle analytiků způsobuje pokles dvou největších trhů jak obchodní válka, tak i zpomalování obou ekonomik. V USA jsou to i rostoucí ceny aut nebo relativně vysoké úrokové sazby.

Článek vyšel na serveru E15.cz >>>

TEST Range Rover Evoque P250: Stojí tvrdohlavý nezmar za skoro 2 miliony?

Range Rover Evoque P250

Range Rover si prostě nedá říct a i do městského crossoveru nabízí všemožnou výbavu do terénu. Je tolik kilogramů navíc opravdu potřeba? A poradí si s tím mild-hybridní pohon?

21.  7.  2019 | Vladimír Kadera | 16 příspěvků
TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

18.  7.  2019 | Petr Schnagl | 11 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

17.  7.  2019 | Jan Mička | 69 příspěvků