Češi natočili skvělé video o rekonstrukci D5. Více detailů už asi jinde neuvidíte

Průjezdy opravovanými úseky dálnic jsou obvykle k vzteku. Asi jenom málokdo by však nejraději nezastavil a nekoukal stavbařům pod ruce. Celý proces rekonstrukce dálnice je totiž neskutečně zajímavý!

Ve včera vydaném přehledu jste mohli vidět, kde je možné na českých dálnicích během prázdnin očekávat dopravní komplikace. Připomeneme, že uzavírek a omezení bude čtyřicet, a abychom na D1 v opravovaných úsecích nejezdili moc rychle, přibudou radary a kamery pro záznam překročení rychlosti. Kamer se ostatně dočkáte i dálnici D11 mezi nultým a osmým kilometrem, kde by rekonstrukce měla pomalu finišovat.

Galerie: Jak se stavěla dálnice D1. Výstavba začala již před 80 lety

Galerie: Jak se stavěla dálnice D1. Výstavba začala již před 80 lety

Dnes si řekneme o plzeňské dálnici D5, konkrétně o úseku mezi stým a sto desátým kilometrem. Rekonstrukci provedla česká firma Metrostav, která měla na celý úsek 105 dnů. To se laikovi může zdát jako krátká doba na to, aby zmizel starý cementobetonový kryt, místo něj byl položen nový, byla instalována nová svodidla a byly provedeny nezbytné technologické práce. Jenže ono je možné to zvládnout bez průtahů.

O rekonstrukci D5 pojednává video, které si nechal natočit zhotovitel stavby. Má téměř 13 minut, detailně ale ukazuje práce, které řidičům zůstávají skryty za betonovými svodidly.

Na dálnicích se začíná objevovat značka STOP-PROTISMĚR. Jde o reakci na dřívější nehody

Na dálnicích se začíná objevovat značka STOP-PROTISMĚR. Jde o reakci na dřívější nehody

Věděli jste například, že spojení starého krytu s podkladovou vrstvou bylo tak silné, že bourací kladiva, bagry a gilotiny pohořely? Nebo že s betonovou směsí, ze které finišer vytvoří novou desku, to také není jenom tak a musí projít laboratorními testy? Nebo jak se instalují svodidla? Pokud ne, doporučujeme dokoukat video až do konce!

Video: Metrostav

S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

dnes | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků