Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí

Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů...
Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí
Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů 15 procent a Slováků 14 procent. Vyplývá to ze spotřebitelského výzkumu nákupních preferencí, jehož výsledky dnes představil Tomáš Drtina z INCOMA Research na tiskové konferenci po skončení konference o rozvoji obchodu v ČR.

Obdobný průzkum prezentovaný v loňském roce uváděl, že velmi často nakupuje autem 24 procent Čechů, 15 procent Maďarů, 13 procent Slováků a 12 procent Poláků. Podle zpracovatelů projektu je vyšší využívání automobilů známkou toho, že čeští zákazníci ve větší míře přijímají západoevropské modely nákupního chování.

Čeští zákazníci také v mnohem vyšší míře preferují velkoplošné prodejny. Celkem 49 procent českých domácností totiž uvádí hypermarkety a supermarkety jako hlavní nákupní místo potravin. V Maďarsku dává těmto prodejnám přednost 32 procent rodin, na Slovensku 28 procent a v Polsku 17 procent domácností.

Z výsledků výzkumu plyne, že v SR mají klíčovou roli malé samoobsluhy, v nichž utratí většinu svých výdajů za potraviny ještě polovina domácností. V ČR nakupuje v tomto typu prodejen 23 procent domácností. Nákupům v Polsku pak dominují malé pultové prodejny, představující hlavní nákupní místo pro téměř tři pětiny populace. V ČR je to pro méně než deset procent lidí.

Zákazníci ze všech sledovaných zemí se shodli, že mezi nejdůležitější faktory při výběru nákupního místa patří čerstvost a kvalita zboží a cenová úroveň.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

včera | David Rusol | 20 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Volkswagen Polo 1.0 TSI Highline – Golfův revír

Volkswagen Polo 1.0 TSI

Segment malých vozů pomalu dorůstá modely nižší střední třídy. Nový Volkswagen Polo je toho důkazem, z vyšších tříd si navíc půjčil i několik užitečných technologií.

7.  12.  2017 | Jan Mička | 30 příspěvků