Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí

Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů...
Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí
Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů 15 procent a Slováků 14 procent. Vyplývá to ze spotřebitelského výzkumu nákupních preferencí, jehož výsledky dnes představil Tomáš Drtina z INCOMA Research na tiskové konferenci po skončení konference o rozvoji obchodu v ČR.

Obdobný průzkum prezentovaný v loňském roce uváděl, že velmi často nakupuje autem 24 procent Čechů, 15 procent Maďarů, 13 procent Slováků a 12 procent Poláků. Podle zpracovatelů projektu je vyšší využívání automobilů známkou toho, že čeští zákazníci ve větší míře přijímají západoevropské modely nákupního chování.

Čeští zákazníci také v mnohem vyšší míře preferují velkoplošné prodejny. Celkem 49 procent českých domácností totiž uvádí hypermarkety a supermarkety jako hlavní nákupní místo potravin. V Maďarsku dává těmto prodejnám přednost 32 procent rodin, na Slovensku 28 procent a v Polsku 17 procent domácností.

Z výsledků výzkumu plyne, že v SR mají klíčovou roli malé samoobsluhy, v nichž utratí většinu svých výdajů za potraviny ještě polovina domácností. V ČR nakupuje v tomto typu prodejen 23 procent domácností. Nákupům v Polsku pak dominují malé pultové prodejny, představující hlavní nákupní místo pro téměř tři pětiny populace. V ČR je to pro méně než deset procent lidí.

Zákazníci ze všech sledovaných zemí se shodli, že mezi nejdůležitější faktory při výběru nákupního místa patří čerstvost a kvalita zboží a cenová úroveň.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 12 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků