Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí

Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů...
Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí
Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů 15 procent a Slováků 14 procent. Vyplývá to ze spotřebitelského výzkumu nákupních preferencí, jehož výsledky dnes představil Tomáš Drtina z INCOMA Research na tiskové konferenci po skončení konference o rozvoji obchodu v ČR.

Obdobný průzkum prezentovaný v loňském roce uváděl, že velmi často nakupuje autem 24 procent Čechů, 15 procent Maďarů, 13 procent Slováků a 12 procent Poláků. Podle zpracovatelů projektu je vyšší využívání automobilů známkou toho, že čeští zákazníci ve větší míře přijímají západoevropské modely nákupního chování.

Čeští zákazníci také v mnohem vyšší míře preferují velkoplošné prodejny. Celkem 49 procent českých domácností totiž uvádí hypermarkety a supermarkety jako hlavní nákupní místo potravin. V Maďarsku dává těmto prodejnám přednost 32 procent rodin, na Slovensku 28 procent a v Polsku 17 procent domácností.

Z výsledků výzkumu plyne, že v SR mají klíčovou roli malé samoobsluhy, v nichž utratí většinu svých výdajů za potraviny ještě polovina domácností. V ČR nakupuje v tomto typu prodejen 23 procent domácností. Nákupům v Polsku pak dominují malé pultové prodejny, představující hlavní nákupní místo pro téměř tři pětiny populace. V ČR je to pro méně než deset procent lidí.

Zákazníci ze všech sledovaných zemí se shodli, že mezi nejdůležitější faktory při výběru nákupního místa patří čerstvost a kvalita zboží a cenová úroveň.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků