Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí

Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů...
Češi nakupují autem častěji než lidé z okolních zemí
Čeští zákazníci využívají automobilů k nákupům více než obyvatelé Maďarska, Polska a Slovenska. V ČR velmi často tímto způsobem nakupuje 27 procent lidí. Poláků takto nakupuje 16 procent, Maďarů 15 procent a Slováků 14 procent. Vyplývá to ze spotřebitelského výzkumu nákupních preferencí, jehož výsledky dnes představil Tomáš Drtina z INCOMA Research na tiskové konferenci po skončení konference o rozvoji obchodu v ČR.

Obdobný průzkum prezentovaný v loňském roce uváděl, že velmi často nakupuje autem 24 procent Čechů, 15 procent Maďarů, 13 procent Slováků a 12 procent Poláků. Podle zpracovatelů projektu je vyšší využívání automobilů známkou toho, že čeští zákazníci ve větší míře přijímají západoevropské modely nákupního chování.

Čeští zákazníci také v mnohem vyšší míře preferují velkoplošné prodejny. Celkem 49 procent českých domácností totiž uvádí hypermarkety a supermarkety jako hlavní nákupní místo potravin. V Maďarsku dává těmto prodejnám přednost 32 procent rodin, na Slovensku 28 procent a v Polsku 17 procent domácností.

Z výsledků výzkumu plyne, že v SR mají klíčovou roli malé samoobsluhy, v nichž utratí většinu svých výdajů za potraviny ještě polovina domácností. V ČR nakupuje v tomto typu prodejen 23 procent domácností. Nákupům v Polsku pak dominují malé pultové prodejny, představující hlavní nákupní místo pro téměř tři pětiny populace. V ČR je to pro méně než deset procent lidí.

Zákazníci ze všech sledovaných zemí se shodli, že mezi nejdůležitější faktory při výběru nákupního místa patří čerstvost a kvalita zboží a cenová úroveň.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

včera | Jan Mička | 32 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků