Ceny pohonných hmot nadále rostou

Jak jsem psal už dříve, ceny pohonných hmot, zejména benzínu, nadále rostou. Jen za posledních několik dnů se zvýšily i o korunu na litr; jezdím každý den kolem jedné brněnské čerpací stanice a cena rostla doslova každým dnem až o několik desítek haléřů. V Praze už není ojedinělé nakupovat litr benzínu těsně pod třicet korun, nejčastěji se ceny pohybují mezi 28 a 29 korunami. V Brně je dle mých pozorování o něco levněji a benzín je někde ještě pod hranicí 27 korun (ale pravděpodobně ne na dlouho).

Důvodem pro růst cen je zvyšující se poptávka zejména na americkém trhu. Cena barelu americké lehké ropy kvůli tomu přesáhla hranici 41 dolarů, což je maximum za posledních dvacet let. Neroste ale jen americká ropa, ale např. i severomořská Brent - 38,40 dolaru za barel. Rostoucí poptávka je důsledkem expandující ekonomiky a přicházející letní sezony. Bohužel vyšší ceny benzínu budou mít za následek zvýšení nákladů pro firmy, které s nimi nepočítaly. To se projeví buď nižším ziskem, nebo vyššími cenami zboží a služeb (např. autobusová doprava, zemedělské produkty).

Podle serveru iDNES.cz snížilo sousední Polsko spotřební daň, aby ekonomice ulehčilo; naše ministerstvo financí se však k podobnému kroku nechystá. Nezbývá tedy, než se s tím smířit.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků