Ceny pohonných hmot nadále rostou

Jak jsem psal už dříve, ceny pohonných hmot, zejména benzínu, nadále rostou. Jen za posledních několik dnů se zvýšily i o korunu na litr; jezdím každý den kolem jedné brněnské čerpací stanice a cena rostla doslova každým dnem až o několik desítek haléřů. V Praze už není ojedinělé nakupovat litr benzínu těsně pod třicet korun, nejčastěji se ceny pohybují mezi 28 a 29 korunami. V Brně je dle mých pozorování o něco levněji a benzín je někde ještě pod hranicí 27 korun (ale pravděpodobně ne na dlouho).

Důvodem pro růst cen je zvyšující se poptávka zejména na americkém trhu. Cena barelu americké lehké ropy kvůli tomu přesáhla hranici 41 dolarů, což je maximum za posledních dvacet let. Neroste ale jen americká ropa, ale např. i severomořská Brent - 38,40 dolaru za barel. Rostoucí poptávka je důsledkem expandující ekonomiky a přicházející letní sezony. Bohužel vyšší ceny benzínu budou mít za následek zvýšení nákladů pro firmy, které s nimi nepočítaly. To se projeví buď nižším ziskem, nebo vyššími cenami zboží a služeb (např. autobusová doprava, zemedělské produkty).

Podle serveru iDNES.cz snížilo sousední Polsko spotřební daň, aby ekonomice ulehčilo; naše ministerstvo financí se však k podobnému kroku nechystá. Nezbývá tedy, než se s tím smířit.

Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

včera | David Rusol | 28 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Polo 1.0 TSI Highline – Golfův revír

Volkswagen Polo 1.0 TSI

Segment malých vozů pomalu dorůstá modely nižší střední třídy. Nový Volkswagen Polo je toho důkazem, z vyšších tříd si navíc půjčil i několik užitečných technologií.

7.  12.  2017 | Jan Mička | 30 příspěvků