Ceny pohonných hmot nadále rostou

Jak jsem psal už dříve, ceny pohonných hmot, zejména benzínu, nadále rostou. Jen za posledních několik dnů se zvýšily i o korunu na litr; jezdím každý den kolem jedné brněnské čerpací stanice a cena rostla doslova každým dnem až o několik desítek haléřů. V Praze už není ojedinělé nakupovat litr benzínu těsně pod třicet korun, nejčastěji se ceny pohybují mezi 28 a 29 korunami. V Brně je dle mých pozorování o něco levněji a benzín je někde ještě pod hranicí 27 korun (ale pravděpodobně ne na dlouho).

Důvodem pro růst cen je zvyšující se poptávka zejména na americkém trhu. Cena barelu americké lehké ropy kvůli tomu přesáhla hranici 41 dolarů, což je maximum za posledních dvacet let. Neroste ale jen americká ropa, ale např. i severomořská Brent - 38,40 dolaru za barel. Rostoucí poptávka je důsledkem expandující ekonomiky a přicházející letní sezony. Bohužel vyšší ceny benzínu budou mít za následek zvýšení nákladů pro firmy, které s nimi nepočítaly. To se projeví buď nižším ziskem, nebo vyššími cenami zboží a služeb (např. autobusová doprava, zemedělské produkty).

Podle serveru iDNES.cz snížilo sousední Polsko spotřební daň, aby ekonomice ulehčilo; naše ministerstvo financí se však k podobnému kroku nechystá. Nezbývá tedy, než se s tím smířit.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 12 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků