Ceny pohonných hmot nadále rostou

Jak jsem psal už dříve, ceny pohonných hmot, zejména benzínu, nadále rostou. Jen za posledních několik dnů se zvýšily i o korunu na litr; jezdím každý den kolem jedné brněnské čerpací stanice a cena rostla doslova každým dnem až o několik desítek haléřů. V Praze už není ojedinělé nakupovat litr benzínu těsně pod třicet korun, nejčastěji se ceny pohybují mezi 28 a 29 korunami. V Brně je dle mých pozorování o něco levněji a benzín je někde ještě pod hranicí 27 korun (ale pravděpodobně ne na dlouho).

Důvodem pro růst cen je zvyšující se poptávka zejména na americkém trhu. Cena barelu americké lehké ropy kvůli tomu přesáhla hranici 41 dolarů, což je maximum za posledních dvacet let. Neroste ale jen americká ropa, ale např. i severomořská Brent - 38,40 dolaru za barel. Rostoucí poptávka je důsledkem expandující ekonomiky a přicházející letní sezony. Bohužel vyšší ceny benzínu budou mít za následek zvýšení nákladů pro firmy, které s nimi nepočítaly. To se projeví buď nižším ziskem, nebo vyššími cenami zboží a služeb (např. autobusová doprava, zemedělské produkty).

Podle serveru iDNES.cz snížilo sousední Polsko spotřební daň, aby ekonomice ulehčilo; naše ministerstvo financí se však k podobnému kroku nechystá. Nezbývá tedy, než se s tím smířit.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků