Ceny benzínu rostou, dovolená v cizině bude dražší

Pokud se chystáte na letní dovolenou do zahraničí autem, musíte počítat s tím, že na západ od našich hranic je benzín o poznání dražší než u nás. Ceny rostou kvůli drahé ropě po celé Evropě a situace se, ač OPEC zvýšil začátkem června těžbu, moc zlepšovat nebude. V Česku nyní stojí natural 95 cca 27,50 korun (někde méně, jinde více), levnější je za našimi hranicemi jen na Slovensku (27 korun), Polsku (26 korun) či Bulharsku (23 korun).

Naopak na západě a severu může cena benzínu dosáhnout cen o více než deset korun vyšších. Např. v Německu je to téměř 38 korun, ve Francii 35 korun, v severských zemích 36 korun, v Dánsku a Velké Británii dokonce 39 korun. O něco levněji je ve Španělsku (29 korun) a Lucembursku (31 korun). Naopak nafta takové rozdíly v cenách nemá; zatímco u nás stojí okolo 24,50 Kč, v Německu „jen“ o šest korun více. (Zdroj: Právo)

Ceny benzínu vás nepotěší, ani pokud se chystáte do USA. Tam ještě loni stál galon (3,8 l) benzínu okolo 1,50 dolaru (v roce 2001 jsem na středozápadě tankoval běžně za 1,20 až 1,30 USD), zatímco dnes se cena mnohde přešvihla přes dva dolary i na 2,20. Díky dobrému kurzu vychází litr na cca 15,50 Kč, nicméně byly i doby, kdy se cena blížila jedenácti korunám.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 23 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky