Ceny benzínu rostou, dovolená v cizině bude dražší

Pokud se chystáte na letní dovolenou do zahraničí autem, musíte počítat s tím, že na západ od našich hranic je benzín o poznání dražší než u nás. Ceny rostou kvůli drahé ropě po celé Evropě a situace se, ač OPEC zvýšil začátkem června těžbu, moc zlepšovat nebude. V Česku nyní stojí natural 95 cca 27,50 korun (někde méně, jinde více), levnější je za našimi hranicemi jen na Slovensku (27 korun), Polsku (26 korun) či Bulharsku (23 korun).

Naopak na západě a severu může cena benzínu dosáhnout cen o více než deset korun vyšších. Např. v Německu je to téměř 38 korun, ve Francii 35 korun, v severských zemích 36 korun, v Dánsku a Velké Británii dokonce 39 korun. O něco levněji je ve Španělsku (29 korun) a Lucembursku (31 korun). Naopak nafta takové rozdíly v cenách nemá; zatímco u nás stojí okolo 24,50 Kč, v Německu „jen“ o šest korun více. (Zdroj: Právo)

Ceny benzínu vás nepotěší, ani pokud se chystáte do USA. Tam ještě loni stál galon (3,8 l) benzínu okolo 1,50 dolaru (v roce 2001 jsem na středozápadě tankoval běžně za 1,20 až 1,30 USD), zatímco dnes se cena mnohde přešvihla přes dva dolary i na 2,20. Díky dobrému kurzu vychází litr na cca 15,50 Kč, nicméně byly i doby, kdy se cena blížila jedenácti korunám.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků