Palivo nemusí zdražit jen kvůli útokům v Saúdské Arábii. Hrozba číhá i v Česku

Zprávy o zdražování pohonných hmot jsou každoročním evergreenem. S nedávnými útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii má opravdu ke zdražení benzinu a nafty dojít i v Evropě. Jaký nárůst ceny lze očekávat?

Očekávané zdražení ropy a tedy pohonných hmot ve světě se v posledních dnech zmiňuje čím dál více. Útoky jemenských rebelů na nejdůležitější ropná zařízení v Saúdské Arábii, která je největším světovým vývozcem ropy, razantně snížily produkci ropy a v následujících týdnech se očekává její zdražení.  

Sobotní útoky snížily produkci ropy o 5,7 milionů barelů denně, což je podle ČTK zhruba polovina celkové těžby v zemi a odpovídá 5 % globálních dodávek ropy. Není tedy překvapením, že někteří analytici vidí vážné důsledky na ceně ropy za barel.

Historie benzinu: Věděli jste, že prvním pumpařem Evropy byl lékárník?

Historie benzinu: Věděli jste, že prvním pumpařem Evropy byl lékárník?

V některých případech už padaly možné scénáře zmiňující nárůst ceny přes 100 dolarů za barel, v případě českých cen benzinu se mluvilo dokonce o zvýšení až ke 40 korunám za litr. Většina expertů ale takový nárůst ceny nevidí jako reálný. Podle všeho není třeba způsobovat paniku a čerpat si pohonné hmoty do zásoby se nevyplatí.

Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček uvedl magazínu Měšec, že „zatímco některé analýzy straší cenou ropy kolem 100 dolarů za barel, realita na trzích je zcela odlišná. Cena ropy Brent se po útocích v Saúdské Arábii pohybuje kolem 67 dolarů za barel. Současnou cenu přitom nelze označit za vysokou. Například před rokem stál barel ropy 78 dolarů“.

Kolik by stály benzin a nafta, kdybychom z nich neplatili daně? Budete se divit...

Kolik by stály benzin a nafta, kdybychom z nich neplatili daně? Budete se divit...

Jak se situace projeví na cenách v ČR, bychom se přitom měli dozvědět nejdřív do dvou týdnů. V závislosti na současném vývoji ceny ropy se ale očekává růst cen pohonných hmot přibližně o 50 až 70 haléřů. „Motoristi panikařit nemusí. Cena pohonných hmot poklesla v uplynulých měsících o více než jednu korunu, takže se jenom částečně smaže toto zlevnění,“ zaznělo pro ČTK od analytika Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord.

Nyní se litr Naturalu 95 pohybuje v ČR průměrně kolem 32,48 Kč a litr nafty za kolem 31,75 Kč (dle údajů společnosti CCS). Spíše se očekává, že současné situace a paniky využijí sami pumpaři, aby mohli ceny pohonných hmot navýšit. „Litr nafty by však v průměru neměl podražit o více než 1,5 koruny. U benzínu lze očekávat zdražení maximálně o 1,0 koruny,“ dodal Křeček.

Z desítky radarů v Praze se neřeší přestupky. Kamery totiž nemají platnou certifikaci

Z desítky radarů v Praze se neřeší přestupky. Kamery totiž nemají platnou certifikaci

Se zdražením o více jak korunu se nicméně počítá v případě, že by se cena barelu ropy dostala na delší dobu až k 75 dolarům. Světové zásoby ropy mají být ke všemu na dostatečné úrovni, aby byly problémy v Saúdské Arábii pokryty. Nikdo ovšem netuší, jakým směrem se bude tamní konflikt z dlouhodobého hlediska ubírat.

TEST RAM 1500 Longhorn 5.7 V8 HEMI: Hustý pracant i Rolls-Royce zároveň

RAM 1500 Longhorn HEMI

Americká auta jsou na českých silnicích stále docela úkazem. Jasným králem mezi nimi je RAM 1500, který jsme vyzkoušeli v kovbojské výbavě Longhorn a s pořádným motorem V8 pod kapotou!

včera | Vladimír Kadera | 68 příspěvků
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

1.  4.  2020 | Jan Mička | 60 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 147 příspěvků