Ceny benzínu a nafty nadále klesají, v průměru stojí stejně

Ceny benzínu a nafty se v celorepublikovém průměru natolik sblížily, že už mezi nimi není rozdílu. Natural 95 klesl za uplynulý týden o 30 haléřů a stojí jen 25,18 Kč. Nafta se pak prodává za 25,14 Kč, její pokles byl oproti benzínu pouze poloviční. Oba typy paliva tak pokračují v poklesu, který začal už před dvěma měsíci, kdy ceny dosáhly maxima. Benzín je stále nejlevnější v Praze, kde stojí průměrně 24,03 Kč, nafta se zde prodává o 20 hal. dráže; cena benzínu zde klesla nejvíce z celého zemi republiky, a to o čtyři koruny. Průměrná celorepubliková cena přitom šla dolů jen o 2,50 Kč, průměrná cena nafty se snížila o 1,50 Kč.

Levný benzín a nafta jsou i ve středních Čechách a na severní Moravě. Zde je také benzín levnější než nafta; naopak v jižních, západních, východních Čechách a na jižní Moravě je v průměru levnější nafta. Důvody pro pokles cen paliv jsou stále stejné: nízká cena vstupních surovin a výhodný kurz dolaru vůči naší měně, který klesl pod 23 korun. Nejvyšší cenu za litr benzínu zaplatili řidiči na přelomu října a listopadu, tedy těsně před americkými prezidentskými volbami; tehdy stál 27,70 Kč.

Perlička na závěr: Průměrná cena benzínu o loňských Vánocích byla 23,80 Kč, nafta se prodávala o tři koruny levněji. Zajímavou analýzu cen v průběhu letošního roku a výhled na rok příští najdete v článku ve Finančních novinách.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků