Ceny benzínu a nafty nadále klesají, v průměru stojí stejně

Ceny benzínu a nafty se v celorepublikovém průměru natolik sblížily, že už mezi nimi není rozdílu. Natural 95 klesl za uplynulý týden o 30 haléřů a stojí jen 25,18 Kč. Nafta se pak prodává za 25,14 Kč, její pokles byl oproti benzínu pouze poloviční. Oba typy paliva tak pokračují v poklesu, který začal už před dvěma měsíci, kdy ceny dosáhly maxima. Benzín je stále nejlevnější v Praze, kde stojí průměrně 24,03 Kč, nafta se zde prodává o 20 hal. dráže; cena benzínu zde klesla nejvíce z celého zemi republiky, a to o čtyři koruny. Průměrná celorepubliková cena přitom šla dolů jen o 2,50 Kč, průměrná cena nafty se snížila o 1,50 Kč.

Levný benzín a nafta jsou i ve středních Čechách a na severní Moravě. Zde je také benzín levnější než nafta; naopak v jižních, západních, východních Čechách a na jižní Moravě je v průměru levnější nafta. Důvody pro pokles cen paliv jsou stále stejné: nízká cena vstupních surovin a výhodný kurz dolaru vůči naší měně, který klesl pod 23 korun. Nejvyšší cenu za litr benzínu zaplatili řidiči na přelomu října a listopadu, tedy těsně před americkými prezidentskými volbami; tehdy stál 27,70 Kč.

Perlička na závěr: Průměrná cena benzínu o loňských Vánocích byla 23,80 Kč, nafta se prodávala o tři koruny levněji. Zajímavou analýzu cen v průběhu letošního roku a výhled na rok příští najdete v článku ve Finančních novinách.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků