Cena ropy je přehnaná, zlevnění benzínu se ovšem nedočkáme

Dle vyjádření zástupců OPEC jsou nynější ceny ropy na světovém trhu přehnané a neodpovídají tomu, v jaké výši by měly skutečně být. Cena až 72 USD za barel ropy je dle některých představitelů této organizace uměle hnána nahoru spekulanty. OPEC přitom nijak nesnížil produkci, ani není v této době extrémně velký zájem o ropu, který by cenu hnal nahoru. Opravdový hlad po ropě se očekává až za několik týdnů a zvětšený zájem potrvá minimálně do konce letošního léta, kdy by měla ropa opět jít dolů. Do té doby se dle OPECu nedá očekávat, že by ropa nějak výrazně zlevnila.

V samotné České republice se cena Naturalu 95 již přehoupla přes 30 Kč za litr, což je o 2,50 více, než před rokem. Za toto zvýšení může, dle vyjádření rafinérii, hlavně cena ropy na světovém trhu, která se přehoupla přes magickou hranici 70 USD za barel. Díky tomu, že se neočekává snížení cen ropy, neočekávají ani české rafinérské společnosti a distributoři, že by se měla cena za benzín snižovat a odhadují letní cenu za Natural 95 okolo 32-33 Kč za litr.

Nejedná se ovšem pouze o český trh, ale celosvětově jdou ceny ropných produktů nahoru. Zdražuje celá Evropa, ale také Spojené státy. Průměrná cena Naturalu 95 je nyní v Evropě o 15% vyšší než ve stejném období loňského roku pohybuje se mezi 1,1 až 1,3 eurem za litr a další zdražení se očekává každým dnem. Také ve Spojených státech jde cena benzínu nahoru, ovšem na úroveň, na jaké byly ceny po hurikánu Katrina, se v letošním létě zřejmě nevyšplhají.
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

dnes | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků