Cena ropy je přehnaná, zlevnění benzínu se ovšem nedočkáme

Dle vyjádření zástupců OPEC jsou nynější ceny ropy na světovém trhu přehnané a neodpovídají tomu, v jaké výši by měly skutečně být. Cena až 72 USD za barel ropy je dle některých představitelů této organizace uměle hnána nahoru spekulanty. OPEC přitom nijak nesnížil produkci, ani není v této době extrémně velký zájem o ropu, který by cenu hnal nahoru. Opravdový hlad po ropě se očekává až za několik týdnů a zvětšený zájem potrvá minimálně do konce letošního léta, kdy by měla ropa opět jít dolů. Do té doby se dle OPECu nedá očekávat, že by ropa nějak výrazně zlevnila.

V samotné České republice se cena Naturalu 95 již přehoupla přes 30 Kč za litr, což je o 2,50 více, než před rokem. Za toto zvýšení může, dle vyjádření rafinérii, hlavně cena ropy na světovém trhu, která se přehoupla přes magickou hranici 70 USD za barel. Díky tomu, že se neočekává snížení cen ropy, neočekávají ani české rafinérské společnosti a distributoři, že by se měla cena za benzín snižovat a odhadují letní cenu za Natural 95 okolo 32-33 Kč za litr.

Nejedná se ovšem pouze o český trh, ale celosvětově jdou ceny ropných produktů nahoru. Zdražuje celá Evropa, ale také Spojené státy. Průměrná cena Naturalu 95 je nyní v Evropě o 15% vyšší než ve stejném období loňského roku pohybuje se mezi 1,1 až 1,3 eurem za litr a další zdražení se očekává každým dnem. Také ve Spojených státech jde cena benzínu nahoru, ovšem na úroveň, na jaké byly ceny po hurikánu Katrina, se v letošním létě zřejmě nevyšplhají.
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků