Cena ropy je přehnaná, zlevnění benzínu se ovšem nedočkáme

Dle vyjádření zástupců OPEC jsou nynější ceny ropy na světovém trhu přehnané a neodpovídají tomu, v jaké výši by měly skutečně být. Cena až 72 USD za barel ropy je dle některých představitelů této organizace uměle hnána nahoru spekulanty. OPEC přitom nijak nesnížil produkci, ani není v této době extrémně velký zájem o ropu, který by cenu hnal nahoru. Opravdový hlad po ropě se očekává až za několik týdnů a zvětšený zájem potrvá minimálně do konce letošního léta, kdy by měla ropa opět jít dolů. Do té doby se dle OPECu nedá očekávat, že by ropa nějak výrazně zlevnila.

V samotné České republice se cena Naturalu 95 již přehoupla přes 30 Kč za litr, což je o 2,50 více, než před rokem. Za toto zvýšení může, dle vyjádření rafinérii, hlavně cena ropy na světovém trhu, která se přehoupla přes magickou hranici 70 USD za barel. Díky tomu, že se neočekává snížení cen ropy, neočekávají ani české rafinérské společnosti a distributoři, že by se měla cena za benzín snižovat a odhadují letní cenu za Natural 95 okolo 32-33 Kč za litr.

Nejedná se ovšem pouze o český trh, ale celosvětově jdou ceny ropných produktů nahoru. Zdražuje celá Evropa, ale také Spojené státy. Průměrná cena Naturalu 95 je nyní v Evropě o 15% vyšší než ve stejném období loňského roku pohybuje se mezi 1,1 až 1,3 eurem za litr a další zdražení se očekává každým dnem. Také ve Spojených státech jde cena benzínu nahoru, ovšem na úroveň, na jaké byly ceny po hurikánu Katrina, se v letošním létě zřejmě nevyšplhají.
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků