Cena ropy je přehnaná, zlevnění benzínu se ovšem nedočkáme

Dle vyjádření zástupců OPEC jsou nynější ceny ropy na světovém trhu přehnané a neodpovídají tomu, v jaké výši by měly skutečně být. Cena až 72 USD za barel ropy je dle některých představitelů této organizace uměle hnána nahoru spekulanty. OPEC přitom nijak nesnížil produkci, ani není v této době extrémně velký zájem o ropu, který by cenu hnal nahoru. Opravdový hlad po ropě se očekává až za několik týdnů a zvětšený zájem potrvá minimálně do konce letošního léta, kdy by měla ropa opět jít dolů. Do té doby se dle OPECu nedá očekávat, že by ropa nějak výrazně zlevnila.

V samotné České republice se cena Naturalu 95 již přehoupla přes 30 Kč za litr, což je o 2,50 více, než před rokem. Za toto zvýšení může, dle vyjádření rafinérii, hlavně cena ropy na světovém trhu, která se přehoupla přes magickou hranici 70 USD za barel. Díky tomu, že se neočekává snížení cen ropy, neočekávají ani české rafinérské společnosti a distributoři, že by se měla cena za benzín snižovat a odhadují letní cenu za Natural 95 okolo 32-33 Kč za litr.

Nejedná se ovšem pouze o český trh, ale celosvětově jdou ceny ropných produktů nahoru. Zdražuje celá Evropa, ale také Spojené státy. Průměrná cena Naturalu 95 je nyní v Evropě o 15% vyšší než ve stejném období loňského roku pohybuje se mezi 1,1 až 1,3 eurem za litr a další zdražení se očekává každým dnem. Také ve Spojených státech jde cena benzínu nahoru, ovšem na úroveň, na jaké byly ceny po hurikánu Katrina, se v letošním létě zřejmě nevyšplhají.
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků