Cena ropy brzy výrazně ovlivní ceny pohonných hmot

Barel ropy se na světových trzích blíží k magické hranici 100 dolarů, a tak není divu, že se toto zvýšení začne brzy promítat i do cen nafty a naturalu. Již nyní se po desetnících zvedají průměrné ceny PHM na našem trhu a po dlouhé době je nafta opět dražší než benzín.

V současnosti stojí v České republice litr nafty v průměru 30,87 Kč a litr běžného naturalu N95 30,75 Kč. Jen za poslední týden přitom stoupla cena téměř o korunu za každé z těchto paliv a předpokládá se, že cena poroste i nadále.

Na druhou stranu je třeba říci, že vyšší cenu ropy výrazně kompenzuje levnější dolar, za který se surová ropa nakupuje. Navíc samotná cena této suroviny se na výsledné ceně nafty a naturalu podílí jen zlomkem a ani v případě navýšení ceny ropy na dvojnásobek současné hodnoty není na pořadu dne, aby se kritickým způsobem zvedaly ceny na stojanech.

Bohužel praxe je odlišná a distributoři a koneční prodejci se rádi hájí tím, že když cena ropy jde dramaticky nahoru, musí se obdobným způsobem zdražit i koncový produkt.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků