Cena ropy brzy výrazně ovlivní ceny pohonných hmot

Barel ropy se na světových trzích blíží k magické hranici 100 dolarů, a tak není divu, že se toto zvýšení začne brzy promítat i do cen nafty a naturalu. Již nyní se po desetnících zvedají průměrné ceny PHM na našem trhu a po dlouhé době je nafta opět dražší než benzín.

V současnosti stojí v České republice litr nafty v průměru 30,87 Kč a litr běžného naturalu N95 30,75 Kč. Jen za poslední týden přitom stoupla cena téměř o korunu za každé z těchto paliv a předpokládá se, že cena poroste i nadále.

Na druhou stranu je třeba říci, že vyšší cenu ropy výrazně kompenzuje levnější dolar, za který se surová ropa nakupuje. Navíc samotná cena této suroviny se na výsledné ceně nafty a naturalu podílí jen zlomkem a ani v případě navýšení ceny ropy na dvojnásobek současné hodnoty není na pořadu dne, aby se kritickým způsobem zvedaly ceny na stojanech.

Bohužel praxe je odlišná a distributoři a koneční prodejci se rádi hájí tím, že když cena ropy jde dramaticky nahoru, musí se obdobným způsobem zdražit i koncový produkt.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků