Cena ropy brzy výrazně ovlivní ceny pohonných hmot

Barel ropy se na světových trzích blíží k magické hranici 100 dolarů, a tak není divu, že se toto zvýšení začne brzy promítat i do cen nafty a naturalu. Již nyní se po desetnících zvedají průměrné ceny PHM na našem trhu a po dlouhé době je nafta opět dražší než benzín.

V současnosti stojí v České republice litr nafty v průměru 30,87 Kč a litr běžného naturalu N95 30,75 Kč. Jen za poslední týden přitom stoupla cena téměř o korunu za každé z těchto paliv a předpokládá se, že cena poroste i nadále.

Na druhou stranu je třeba říci, že vyšší cenu ropy výrazně kompenzuje levnější dolar, za který se surová ropa nakupuje. Navíc samotná cena této suroviny se na výsledné ceně nafty a naturalu podílí jen zlomkem a ani v případě navýšení ceny ropy na dvojnásobek současné hodnoty není na pořadu dne, aby se kritickým způsobem zvedaly ceny na stojanech.

Bohužel praxe je odlišná a distributoři a koneční prodejci se rádi hájí tím, že když cena ropy jde dramaticky nahoru, musí se obdobným způsobem zdražit i koncový produkt.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků