Cena ropy brzy výrazně ovlivní ceny pohonných hmot

Barel ropy se na světových trzích blíží k magické hranici 100 dolarů, a tak není divu, že se toto zvýšení začne brzy promítat i do cen nafty a naturalu. Již nyní se po desetnících zvedají průměrné ceny PHM na našem trhu a po dlouhé době je nafta opět dražší než benzín.

V současnosti stojí v České republice litr nafty v průměru 30,87 Kč a litr běžného naturalu N95 30,75 Kč. Jen za poslední týden přitom stoupla cena téměř o korunu za každé z těchto paliv a předpokládá se, že cena poroste i nadále.

Na druhou stranu je třeba říci, že vyšší cenu ropy výrazně kompenzuje levnější dolar, za který se surová ropa nakupuje. Navíc samotná cena této suroviny se na výsledné ceně nafty a naturalu podílí jen zlomkem a ani v případě navýšení ceny ropy na dvojnásobek současné hodnoty není na pořadu dne, aby se kritickým způsobem zvedaly ceny na stojanech.

Bohužel praxe je odlišná a distributoři a koneční prodejci se rádi hájí tím, že když cena ropy jde dramaticky nahoru, musí se obdobným způsobem zdražit i koncový produkt.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků