Carlos Ghosn byl formálně obviněn z podvodů. Lítá v tom i sám Nissan

Dopustit se finančního podvodu v Japonsku by zkusil jen naprostý šílenec. Tamní zákony jsou totiž velmi striktní. O to větší dopad bude tato kauza mít.

Carlos Ghosn, nyní již bývalý šéf Nissanu, byl formálně obviněn z finančních podvodů, kterých se dopustil během svého působení v automobilce. Není v tom však sám. Jeho spoluviníkem je vysoce postavený manažer Greg Kelly a lítá v tom i samotný Nissan.

Ghosn s Kellym se měli v letech 2011 až 2015 dopustit finančního podhodnocení svých příjmů. Ghosn podle informací ČTK uváděl o polovinu nižší příjmy svých kompenzací, než byly v přepočtu skutečné dvě miliardy korun. Podle stále probíhajícího vyšetřování se podvodů mohli dopustit i v jiných letech.

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

První zprávy o nezákonných činnostech se objevily 19. listopadu letošního roku. Ještě ten den byl Ghosn propuštěn a uvalen do vazby. Podle obvinění měl japonské orgány obrat na daních celkem o 35 milionů dolarů. Je také obviněn z toho, že si za peníze společnosti Nissan platil soukromé dovolené a nakupoval nemovitosti.

„Nissan tuto situaci bere velmi vážně. Používání falešných informací ve výročních zprávách o cenných papírech značně poškozuje integritu zveřejňovaných informací společnosti,“ okomentovala automobilka v krátkém prohlášení. „Nissan bude i nadále pokračovat ve snaze o posílení správy a dodržování předpisů.“

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

A to by určitě měli, protože japonská komise pro dohled nad cennými papíry uvedla, že na Ghosna, Kellyho a celou automobilku Nissan podala trestní oznámení. Podle japonských zákonů totiž kromě jednotlivce může být obviněna i firma, pro kterou pracuje.

Podle zpravodajství CNN je sto procent obžalovaných v Japonsku také odsouzeno. Nemůže se tak stát, že by se kterýkoli pachatel nějak vykroutil. Podle závažnosti obvinění zřejmě čeká Ghosna a jeho společníka pěkných pár let za mřížemi. Jaký dopad to ale bude mít na celý Nissan?

Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 69 příspěvků
Minitest Lexus RC 300h F Sport: Mohl být skvělý, ale doplatil na zvrácenost doby

Lexus RC 300h F Sport

Nejkratší cesta do srdce chlapa nevede mezi žebry, ale skrze krásné auto. A tohle si vás prostě získá!

11.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 147 příspěvků