Carlos Ghosn byl formálně obviněn z podvodů. Lítá v tom i sám Nissan

Dopustit se finančního podvodu v Japonsku by zkusil jen naprostý šílenec. Tamní zákony jsou totiž velmi striktní. O to větší dopad bude tato kauza mít.

Carlos Ghosn, nyní již bývalý šéf Nissanu, byl formálně obviněn z finančních podvodů, kterých se dopustil během svého působení v automobilce. Není v tom však sám. Jeho spoluviníkem je vysoce postavený manažer Greg Kelly a lítá v tom i samotný Nissan.

Ghosn s Kellym se měli v letech 2011 až 2015 dopustit finančního podhodnocení svých příjmů. Ghosn podle informací ČTK uváděl o polovinu nižší příjmy svých kompenzací, než byly v přepočtu skutečné dvě miliardy korun. Podle stále probíhajícího vyšetřování se podvodů mohli dopustit i v jiných letech.

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

První zprávy o nezákonných činnostech se objevily 19. listopadu letošního roku. Ještě ten den byl Ghosn propuštěn a uvalen do vazby. Podle obvinění měl japonské orgány obrat na daních celkem o 35 milionů dolarů. Je také obviněn z toho, že si za peníze společnosti Nissan platil soukromé dovolené a nakupoval nemovitosti.

„Nissan tuto situaci bere velmi vážně. Používání falešných informací ve výročních zprávách o cenných papírech značně poškozuje integritu zveřejňovaných informací společnosti,“ okomentovala automobilka v krátkém prohlášení. „Nissan bude i nadále pokračovat ve snaze o posílení správy a dodržování předpisů.“

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

A to by určitě měli, protože japonská komise pro dohled nad cennými papíry uvedla, že na Ghosna, Kellyho a celou automobilku Nissan podala trestní oznámení. Podle japonských zákonů totiž kromě jednotlivce může být obviněna i firma, pro kterou pracuje.

Podle zpravodajství CNN je sto procent obžalovaných v Japonsku také odsouzeno. Nemůže se tak stát, že by se kterýkoli pachatel nějak vykroutil. Podle závažnosti obvinění zřejmě čeká Ghosna a jeho společníka pěkných pár let za mřížemi. Jaký dopad to ale bude mít na celý Nissan?

Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 21 příspěvků
TEST Hyundai i30 N Fastback: Obří stádo koní v těsném výběhu

Hyundai i30 N Fastback

Vstup do světa ostrých aut se značce Hyundai povedl na výbornou již před dvěma lety. Nyní se modelová řada rozšiřuje. Bolístky zůstávají, jedna přibyla.

15.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 153 příspěvků