Carlos Ghosn byl formálně obviněn z podvodů. Lítá v tom i sám Nissan

Dopustit se finančního podvodu v Japonsku by zkusil jen naprostý šílenec. Tamní zákony jsou totiž velmi striktní. O to větší dopad bude tato kauza mít.

Carlos Ghosn, nyní již bývalý šéf Nissanu, byl formálně obviněn z finančních podvodů, kterých se dopustil během svého působení v automobilce. Není v tom však sám. Jeho spoluviníkem je vysoce postavený manažer Greg Kelly a lítá v tom i samotný Nissan.

Ghosn s Kellym se měli v letech 2011 až 2015 dopustit finančního podhodnocení svých příjmů. Ghosn podle informací ČTK uváděl o polovinu nižší příjmy svých kompenzací, než byly v přepočtu skutečné dvě miliardy korun. Podle stále probíhajícího vyšetřování se podvodů mohli dopustit i v jiných letech.

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

První zprávy o nezákonných činnostech se objevily 19. listopadu letošního roku. Ještě ten den byl Ghosn propuštěn a uvalen do vazby. Podle obvinění měl japonské orgány obrat na daních celkem o 35 milionů dolarů. Je také obviněn z toho, že si za peníze společnosti Nissan platil soukromé dovolené a nakupoval nemovitosti.

„Nissan tuto situaci bere velmi vážně. Používání falešných informací ve výročních zprávách o cenných papírech značně poškozuje integritu zveřejňovaných informací společnosti,“ okomentovala automobilka v krátkém prohlášení. „Nissan bude i nadále pokračovat ve snaze o posílení správy a dodržování předpisů.“

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

A to by určitě měli, protože japonská komise pro dohled nad cennými papíry uvedla, že na Ghosna, Kellyho a celou automobilku Nissan podala trestní oznámení. Podle japonských zákonů totiž kromě jednotlivce může být obviněna i firma, pro kterou pracuje.

Podle zpravodajství CNN je sto procent obžalovaných v Japonsku také odsouzeno. Nemůže se tak stát, že by se kterýkoli pachatel nějak vykroutil. Podle závažnosti obvinění zřejmě čeká Ghosna a jeho společníka pěkných pár let za mřížemi. Jaký dopad to ale bude mít na celý Nissan?

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv-G75: Co nabídne nejlevnější zoom-zoom?

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv G75

Zástupce segmentu B automobilky Mazda má v Evropě opravdu tvrdou konkurenci. Co všechno dostanete za tři sta tisíc?

dnes | Vladimír Kadera | 53 příspěvků
Minitest Toyota Hilux 2.4 D4-D: I ta už se umí vyšňořit!

Toyota Hilux 2.4 D4-D (minitest)

Hilux osmé generace už má nový čumák. V rámci výroční edice se snaží zaujmout i tu klientelu kolem tunových pick-upů, která touží po co nejosobnějším vzezření a chování svého pracanta.

20.  1.  2019 | AutoRevue.cz | 11 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

17.  1.  2019 | Miro Mihálik | 3 příspěvky