Carlos Ghosn byl formálně obviněn z podvodů. Lítá v tom i sám Nissan

Dopustit se finančního podvodu v Japonsku by zkusil jen naprostý šílenec. Tamní zákony jsou totiž velmi striktní. O to větší dopad bude tato kauza mít.

Carlos Ghosn, nyní již bývalý šéf Nissanu, byl formálně obviněn z finančních podvodů, kterých se dopustil během svého působení v automobilce. Není v tom však sám. Jeho spoluviníkem je vysoce postavený manažer Greg Kelly a lítá v tom i samotný Nissan.

Ghosn s Kellym se měli v letech 2011 až 2015 dopustit finančního podhodnocení svých příjmů. Ghosn podle informací ČTK uváděl o polovinu nižší příjmy svých kompenzací, než byly v přepočtu skutečné dvě miliardy korun. Podle stále probíhajícího vyšetřování se podvodů mohli dopustit i v jiných letech.

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

Carlos Ghosn byl oficiálně odvolán z pozice předsedy Nissanu. A nekončí sám

První zprávy o nezákonných činnostech se objevily 19. listopadu letošního roku. Ještě ten den byl Ghosn propuštěn a uvalen do vazby. Podle obvinění měl japonské orgány obrat na daních celkem o 35 milionů dolarů. Je také obviněn z toho, že si za peníze společnosti Nissan platil soukromé dovolené a nakupoval nemovitosti.

„Nissan tuto situaci bere velmi vážně. Používání falešných informací ve výročních zprávách o cenných papírech značně poškozuje integritu zveřejňovaných informací společnosti,“ okomentovala automobilka v krátkém prohlášení. „Nissan bude i nadále pokračovat ve snaze o posílení správy a dodržování předpisů.“

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

Renault jmenoval dočasné vedení, čeká na výsledky vyšetřování Ghosna

A to by určitě měli, protože japonská komise pro dohled nad cennými papíry uvedla, že na Ghosna, Kellyho a celou automobilku Nissan podala trestní oznámení. Podle japonských zákonů totiž kromě jednotlivce může být obviněna i firma, pro kterou pracuje.

Podle zpravodajství CNN je sto procent obžalovaných v Japonsku také odsouzeno. Nemůže se tak stát, že by se kterýkoli pachatel nějak vykroutil. Podle závažnosti obvinění zřejmě čeká Ghosna a jeho společníka pěkných pár let za mřížemi. Jaký dopad to ale bude mít na celý Nissan?

Kombinovat různé značky pneumatik se nevyplácí. Test ukázal, proč to nedělat

Kombinovat různé značky pneumatik se nevyplácí. Test ukázal, proč to nedělat

Pokud chcete vědět, proč není dobrý nápad kombinovat na autě špičkové pneumatiky s těmi nejlevnějším a kvalitativně podprůměrnými, následující test by vám mohl otevřít oči.

včera | Miro Mihálik | 7 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 57 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků