Cadillac CTS-V Sport Wagon: první jízdní dojmy

Tohle auto má pod kapotou vidlicový osmiválec doplněný o kompresor, zvládá stovku za 4,1 s a maximálně jede 306 km/h. Jezdí stejně rychle jako Ferrari, Lamborghini nebo Nissan GT-R a je to kombík!
Seznam kapitol
  1. Sympaticky nenápadný, uvnitř sportovní, Tři sta z místa
  2. Své chyby má, Za dvacet, Cena zajímavá
  3. Kompletní fotogalerie

Automobilka Cadillac se nemůže příliš radovat ze svých prodejních výsledků na Evropském trhu, ale jak se říká, každá mince má dvě strany. O co menší prodejní úspěšnost, o to větší exkluzivita. Cadillac CTS-V Sport Wagon přitahuje pozornost jako magnet nejen kvůli tomu, že jej na našich silnicích potkáte velmi zřídka, ale už samotným designem. Vrcholná verze ovšem dává ještě jeden důvod, proč byste se za ní měli otočit. Honosí se totiž titulem nejrychlejší kombi planety a my jsme ji vyzkoušeli.

Nebudu chodit kolem horké kaše a rozepisovat se o designu. Ten je totiž v tomto případě zcela podřadný. Pod kapotou našeho černého exempláře trůní vidlicový přeplňovaný osmiválec o výkonu 564 koní využívající hliníkový blok motoru a hliníkovou hlavu. Maximální točivý moment činí 747 Nm a celé to dohromady má doslova supersportovní jízdní parametry. Nejvyšší rychlost 306 km/h a zrychlení z nuly na stovku za 4,1 s. Tohle bude asi hodně zajímavé rodinné cestování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
CTS-V Sport Wagon si určitě s ničím jiným nespletete. Že ale umí jezdit přes 300 km/h, to by asi mnoho lidí na první pohled nepoznalo.

Sympaticky nenápadný, uvnitř sportovní

Na téma design bych nakonec přeci jen jednu věci podotknul. Cadillac CTS-V jakkoliv je tvarován velmi odvážně, rozhodně důsledně maskuje svůj potenciál, a to se mi na něm hodně líbí. Nekřičí na všechny strany, že umí potrápit třeba i Ferrari. Vlastně je velmi nenápadný. Že jde o něco speciálního, to prozrazují jen velká kola a „nafouknutá“ kapota. Člověk by na první pohled od tohoto auta čekal všechno možné, ale určitě ne maximálku přesahující hranici 300 km/h. Zde zkrátka hrají prim činy, ne sliby.

V interiéru už to je docela o něčem jiném. Sportovně tvarované a tvrdé sedačky vás dokonale obejmou. Přímo výborný je volant, který skvěle padne do ruky a to samé platí také o řadicí páce. No a konečně sportovní přístrojový štít s poslední hodnotou 330 km/h také ledasco naznačuje. Samozřejmě, jde o kombi, takže by asi bylo namístě trochu přiblížit, kolik je místa vzadu a jak je to se zavazadelníkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Řadicí páka manuální šestistupňové převodovky výborně padne do ruky. Ano, tohle auto umí jezdit supersportovně a má manuál. Výborně!

Bohužel, odpověď na tyto otázky zní, i když vím, že to je krajně neprofesionální: „Nevím“. Do zavazadelníku jsem se nekoukal a na zadní sedačky jsem se už vůbec neusazoval. Ne, nejsem zas takový lajdák, k tomuto mému jednání mám své dobré důvody. Ale aby se neřeklo, nabídnu tabulková čísla. Zavazadelník v základu pojme 412 litrů, maximálně pak 1484 litrů.

Tři sta z místa

Jakmile jsem usedl za volant a poprvé přišlápl pedál plynu až na zem, okamžitě mě přestaly zajímat nějaké zadní sedačky, kvalitní zpracování nebo velikost zavazadelníku. Tenhle kmbík totiž pochází z horoucích pekel. Veškerá síla motoru se přenáší na zadní nápravu a ta má samozřejmě s přídělem obrovské porce newtonmetrů hodně co dělat. Nejlepší ovšem na tom celém je fakt, že se tak děje za pomoci manuální převodovky. Zapomeňte na nějaké dvouspojky, takhle vypadá to pravé řidičské potěšení.

Spojka má kratičký chod a je tak tuhá, že byste měli pravidelně posilovat levou nohu před tím, než s tímhle autem vyrazíte do městské zácpy. Řadicí páka má taktéž krátké dráhy, mohla by možná mít přesnější chod, ale čert to vem. Určitá syrovost nebo řekněme nedokonalost je jedním z důvodů, proč se mi tohle auto tak líbí.

 

Těsně před hranicí šesti tisíc se rozblikají diody na otáčkoměru, vy tam „kopnete“ dvojku...

 

Takže zařadíme jedničku a pořádně na to šlápneme. Zadek auta se zavlní a kombík vystřelí za doprovodu hrubého zvuku vpřed. Čím víc motor točí, tím víc táhne a to nejlepší předvádí kolem pěti tisíc otáček. Těsně před hranicí šesti tisíc se rozblikají diody na otáčkoměru, vy tam „kopnete“ dvojku, auto sebou cukne, zadek se pod přívalem další dávky newtonmetrů zase zavlní a ručička tachometru míjí stovku.

Už dlouho jsem se za volantem nějakého auta takhle nebavil a je to prostě a jenom kvůli tomu, že extrémně výkonný motor spolupracuje s klasickou manuální převodovkou. Bohužel tahle kombinace se už zas tak často nevidí. Řadím trojku a opět cítím, jak zadní kola mají touhu protočit se. Nebýt stabilizace, asi bych hodně rychle skončil někde mimo silnici. Jak jsem napsal, tenhle kombík pochází ze samotného pekla a jak známo, s čerty nejsou žerty. Stačí trochu vlhká vozovka a začíná jít do tuhého. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Sympaticky nenápadný, uvnitř sportovní, Tři sta z místa
  2. Své chyby má, Za dvacet, Cena zajímavá
  3. Kompletní fotogalerie

bazar

Nissan Juke 1,6
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 500 000 Kč
Nissan Juke 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 100 138 km
Cena: 310 000 Kč
Nissan Almera Tino 1,8
Rok výroby: 2005
Stav: 121 477 km
Cena: 60 000 Kč
Nissan Qashqai 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 23 525 km
Cena: 340 000 Kč
Nissan Micra 0,9
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 380 000 Kč
Nissan Qashqai 1,2
Rok výroby: 2015
Stav: 42 386 km
Cena: 430 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků
Test Alfy Romeo Stelvio: Italové naučili SUV jezdit! A kde je problém?

Alfa Romeo Stelvio

První sportovně-užitkový vůz od Alfy Romeo má poctivý základ, díky kterému nabízí skvělé jízdní vlastnosti. Jak si ale stojí v dalších disciplínách?

8.  8.  2017 | Milan Lažanský | 13 příspěvků