Cadillac CTS-V, 600 koní pro střední třídu?

Poslední roky jsou opravdu bohaté na pořádné čtyřkolové úlety. Rodinné kombi od Audi nabídne výkon supersportů, malé městské kompakty nabízí pomalu stovky koní a mezi tím vším se snaží tzv. prémiové značky mít alespoň o jeden kilowat větší výkon, než jaký nabízí konkurence.

Každý pak čeká na každého s čím přijde na trh a poté, co to první nevydrží, přijde za pár dnů druhý a představí konkurenci s výkonem +1 kW a rázem má automobilka to nejvýkonnější auto na světě v daném segmentu.

V podstatě stejně to vypadá u současné střední třídy. Když si odmyslíme tuctovky pro běžné lidi a zaměříme se na samotný vrchol, tak v Evropě okupuje přední příčky BMW s modelem M3, Audi s modelem RS4 a Mercedes-Benz s modelem C 63 AMG a zanedlouho ještě dorazí Lexus s modelem IS500.

Všechno to jsou modely s osmiválcovými motory s objemem od čtyř do šesti litrů a výkonem od zhruba čtyř set do pěti set koní. Jenže nyní vstupuje do hry úplně nový hráč.

Americký Cadillac prý chystá odpověď na tyto hračky pro dětičky. Pokud se splní prozatímní kusé informace, pak přijde něco, co nemá ve střední třídě obdoby. Dle amerických zdrojů blízkých koncernu General Motors, chystá Cadillac speciální edici sportovního modelu CTS-V.

Ten by měl dostat nový osmiválcový agregát o objemu 7 litru, který nabídne výkon rovných 600 koní. Jedná se o motor z chystané vrcholné verze Corvette, ovšem s mírně sníženým výkonem.

I když se může podobná zpráva zdát jako šílená, Američané milují vysoký výkon a to za jakoukoli cenu. Není třeba, aby vůz dosahoval špičkových kvalit na okruhu, ale je třeba pořádně odpálit od semaforů. A přesně k takovému účelu by bylo podobné monstrum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Foto © Automedia
Starší špionážní foto Cadillacu CTS V-series

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků