C2 Stop & Start, další úsporný Citroen na trhu

Automobilka Citroen představila dalšího zástupce svých úsporných vozů, které jsou vybaveny systémem Stop & Start. Malý model C2 tak přináší výhody nižší spotřeby a nižších emisí, které se projeví hlavně v městském a příměstském provozu.
C2 Stop & Start, další úsporný Citroen na trhu

Automobilka Citroen připravila další model, který je vybaven technologií Stop and Start, který přispívá ke snížení spotřeby hlavně při jízdách ve městech a tedy i ke snižování emisí. Spotřeba v městském provozu pak klesá zhruba o deset procent.

Citroen C2 Stop and Start je vybaven motorem o objemu 1,4 litru, který dává výkon 66 kW (90 k) a výkon je přenášen prostřednictvím robotizovaného manuálu na přední kola. Tento akční vůz dostane i odlišný stylingový paket s pozměněním předním a zadním nárazníkem, maskou chladiče, ochrannými lištami lakovanými v barvě vozu, stříbrnými klikami a koly z lehké slitiny o průměru 15". Také interiér dostane specifika, jedním z nich je modré čalounění sedadel a výplní dveří. Model je postaven na výbavě Ambiance a nabízí některé další doplňkové prvky, jako je omezovač rychlosti s tempomatem, automatickou klimatizaci, přední mlhové světla a automatické stěrače.

Stop and Start

Systém Stop and Start je poměrně jednoduchý, ale účinný. Při brzdění vedoucím k zastavení vozu se motor dočasně zastaví těsně před úplným zastavením vozu (při rychlosti nižší než 6 km/h) a na displeji se rozsvítí kontrolka. Spojka je v té době vypnutá a motor zůstane zastaven do doby, než pustíte brzdový pedál. Při jeho uvolnění se motor okamžitě uvede do činnosti a vy můžete vyrazit. Systém můžete kdykoli vypnout tlačítkem na palubní desce.

Systém prostřednictvím počítače ověřuje, zda jsou splněny podmínky pro dočasné zastavení motoru nebo pro jeho udržení v zastaveném (pohotovostním) stavu. Motor se znova automaticky uvede do chodu při požadavku řidiče na rozjezd vozidla.

Uvedení motoru do chodu se neuskuteční při výskytu některých zvláštních podmínek:

  • teplota motoru,
  • úroveň nabití akumulátoru,
  • extrémní hodnoty venkovní teploty (méně než – 10 °C, více než + 30 °C), když je v činnosti klimatizace,
  • příliš velký rozdíl mezi požadovanou teplotou interiéru a teplotou okolí,
  • aktivované odmlžování / odmrazování čelního skla,
  • zařazení zpětného chodu.

Hlavními prvky systému jsou :

  • Reverzní alternátor o výkonu 2 kW, který plní funkce startéru a alternátoru (dodává elektrickou energii do palubní sítě) a je namontován místo klasického alternátoru - výhoda startování prostřednictvím alternátoru spočívá v nehlučné činnosti a v rychlosti spuštění motoru (400 ms proti 800 ms u klasického startéru).
  • Elektronická jednotka, která zajišťuje úplné řízení alternátoru a také spojení s počítačem motoru a inteligentní řídící jednotkou (BSI).

Systém Stop & Start je doplněn speciálním akumulátorem, řemenem a napínákem.

Technické parametry C2 Stop and Start

Motor: 1 360 ccm
Výkon: 66 kW (90 k) při 5250 ot.
Točivý moment: 133 Nm při 3250 ot.

Nejvyšší rychlost: 181 km/h
Zrychlení 0-100: 13 s

Spotřeba:
Město: 6,8 l
Mimo město: 4,8 l
Kombinovaná spotřeba: 5,6 l

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků