Byla to jenom otázka času: Elektromobily možná v Praze přijdou o bezplatné parkování, prý je jich moc

Jednu z hlavních výhod bateriových vozů v metropoli možná čeká změna. Neprospěje majitelům ani prodejům nízkoemisních aut.

Pro běžného českého řidiče zatím pořízení elektrického vozu nedává moc smysl. Máme zde vysokou pořizovací cenu, houstnoucí, ale stále ještě ne dostatečnou síť nabíjecích stanic, u dostupnějších modelů výrazně kratší dojezd, než u vozů se spalovacím motorem… Jednou z celkem komických výhod je možnost využívat dálnice bez dálniční známky, jinou a o něco přesvědčivější pak možnost parkovat v Praze zdarma v parkovacích zónách. Ty, kteří si v dobré víře z tohoto důvodu pořídili elektromobil či plug-in hybrid, ale možná čeká v hlavním městě za nějakou dobu nepříjemné překvapení.

Praha nyní zvažuje omezení bezplatného parkování pouze na osoby s trvalým pobytem a subjekty se sídlem v hlavním městě. Informaci uvedl server iDnes.cz. Důvodem je prý nárůst počtu elektromobilů a přeplněnost parkovacích zón. Město údajně musí myslet hlavně na Pražany a místní podnikatele. Nízkoemisní vozidla s EL značkami by se pak musela registrovat do parkovacího systému, aby bylo možné odlišit, který vůz má na parkování zdarma nárok.

Pokud tedy například bydlíte ve Středočeském kraji a dojíždíte na hlavního města za prací, budete mít smůlu. Dá se čekat, že vzhledem ke zcela jasnému (i když neustále popíranému) nepřátelství téměř každého nedávného vedení Prahy vůči jakýmkoliv autům o své EL výhody za nějakou dobu přijdou i místní rezidenti a podnikatelé, což bude pro obyvatele města s dobrou kupní silou jistě skvělý argument pro koupi nízkoemisního vozidla. Nedá se pak vyloučit, že jednou nastane vysněný stav odpůrců individuální dopravy, a Pražané budou konečně tahat nákupy a vozit své prarodiče k lékaři hromadnou dopravou nebo na sdílených kolech, protože vlastnictví a užívání osobního vozidla bude zatíženo likvidačními poplatky, nebo rovnou zakázáno.

Diskuze (47) Další článek: Volkswagen Touareg má před faceliftem. Víme, kdy dorazí na trh, novou podobu poodhalil nezávislý grafik

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,