Bureš: dálniční známky podle ujetých km

Abychom se nemuselo čekat na elektronické mýtné pro kamiony, které bude zavedeno nejdříve v polovině roku 2006 (ale spíše až začátkem roku 2007), chce ministr Bureš zavést tzv. výkonové známky. Ty by nezpoplatňovaly cesty po dálnicích a rychlostních komunikacích časově, ale podle ujetých km. Každý dopravce by si čestně určil, kolik najede ročně km a podle toho by si koupil patřičnou známku. Ceny za km by měly být stejné jako u mýtného, tedy cca 4,20 Kč za ujetý kilometr. Za 50 tisíc km by tak zaplatil něco přes dvě stě tisíc.

Známky lze zavést téměř okamžitě

Samozřejmě to předpokládá čestnost dopravců, bez toho by asi systém fungovat nemohl. Na druhou stát může provést kontrolu až osm let zpětně (dle daňových dokladů a účetnictví) a mýtné případně doměřit (plus patřičnou pokutu). Výkonové známky nepotřebují řádný další úřednický aparát či techniku, takže je reálné, že by mohly být zavedeny už v polovině tohoto roku. Bureš argumentuje i tím, že zatímco u časových známek je maximální cena omezena předpisy Evropské Unie, proti výkonovým známkám by Brusel nic namítat neměl.

Vzhledem k tomu, že si už dopravci koupili na tento rok známky časové, bude jim již zaplacený obnos odečten z ceny výkonových známek. Nikdo by tak nepřišel zkrátka. Od příštího roku by pak byly časové známky pro vozy nad 7,5 tuny zrušeny zcela.

Tip: Přečtěte si více o elektronickém mýtném pro kamiony

Šimonovský nesouhlasí

Ministr dopravy Šimonovský se ale ústy tiskové mluvčí vůči tomuto návrhu ohradil. Je podle něj zcestná myšlenka, že by dopravci pravdivě nahlašovali počet ujetých kilometrů. Navíc není jasné, jak by v tomto systému fungovali zahraniční dopravci, kterých je na našich silnicích snad i více než dopravců domácích. Návrh je dle ministerstva dopravy chaotický a nesmyslný a Bureš se měl před jeho zveřejněním poradit s odborníky, píše Právo.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 50 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků