Bude stát majlant. Lamborghini Miura s nelakovanou karoserií míří do aukce

Jak byste očekávali, tato netradičně vypadající Miura má dosti zajímavou historii.

Jednou za čas se v aukcích i mez těmi nejznámějšími a nejdražšími klasikami objeví auto, které naprosto vystupuje z davu. Jedním takovým je i tento exemplář Lamborghini Miura P400 S v nadcházející aukci RM Sotheby's v kalifornském Monterey. Model z roku 1971 totiž zamíří k novému majiteli s nenalakovanou karoserií.

Za holými a pouze vybroušenými plechy karoserie této Miury stojí dosti zajímavý příběh. Aukční portál popisuje vůz za „časovou kapsli“, jelikož byl po více jak 40 let uzavřený ve skladu v Kalifornii, čekající na opravu a renovaci. Původním majitelem přitom byla v 70. letech teprve 19letá vysokoškolačka původem z Íránu.

Bentley prodává raritu. K mání je pět kusů vzácné Grand Limousine by Mulliner

Bentley prodává raritu. K mání je pět kusů vzácné Grand Limousine by Mulliner

Vlivní rodiče studentky Kalifornské univerzity v Berkeley si novou Miuru převzali přímo u Lamborghini v Itálii. Právě u jejich dcery studující v USA však nakonec auto zůstalo ve vlastnictví další dva roky, navzdory plánům rodičů vůz v Kalifornii prodat. Studentkou pravidelně používaný supersport byl poté lehce nabourán.

Ačkoliv se na přídi Miury nejednalo o kdovíjak rozsáhlé poškození, pro tehdejší karosárny na západním pobřeží USA byla oprava složitě tvarované a jednolité hliníkové přídě Miury výzva. Stále čekajíc na opravu, auto bylo po delší době prodáno majiteli karosárny v San Mateo, který na voze už dříve prováděl menší práce a plánoval navrátit Miuru do původního a pojízdného stavu.

Mercedes-AMG slaví úspěch Rudé svině. Trojice speciálů však závodit nebude

Mercedes-AMG slaví úspěch Rudé svině. Trojice speciálů však závodit nebude

Dokumenty z roku 1977 dokonce ukazují nákup originálních dílů od Lamborghini, přesto se ale projekt opravy Miury nakonec nikdy neposunul kupředu. A v tomto nedokončeném stavu bylo auto odloženo dalších více jak 40 let. Až v roce 2019 ho odkoupil jistý nadšenec, který Miuru svěřil do péče specialistů z dílen Beckman Metal Work a Morgan Images.

Právě u Morgan Images nakonec došlo k odstranění zbytku původního bílého laku Miury po opravě přídě, nakonec s volbou majitele nechat vůz v tomto stavu, aby ještě zvýraznil nádherné křivky karoserie od Bertoneho. Na budoucím novém majiteli tak koneckonců stojí ono rozhodnutí, zda Miuru v této „nedokončené“ podobě udrží, nebo bude pokračovat s renovací a auto nechá nalakovat.

Téměř nejetá Škoda 120 L v Česku hledá nového majitele. Přijde vám cena férová?

Téměř nejetá Škoda 120 L v Česku hledá nového majitele. Přijde vám cena férová?

Interiér Miury je zachovalý s modrým koženým čalouněním a po technické stránce bylo opraveno či renovováno všechno, co bylo zapotřebí. Dodnes najel tento exemplář s šasi č. 4761 pouze okolo 25.700 kilometrů. Společně se zajímavou historií tak RM Sotheby's očekává, že se Miura vydraží za 1,8 až 2,2 milionu dolarů, tedy v přepočtu asi 38,5 až 47 milionů korun. Aukce startuje 14. srpna v Monterey během tamního automobilového týdne.

Lamborghini

Ferruccio Lamborghini založil společnost vyrábějící sportovní automobily v roce 1963 coby konkurenta značkám, jako je Ferrari.

Po vyhlášení úpadku a změně vlastníků přešlo Lamborghini v roce 1987 pod Chrysler. Od roku 1998 ho vlastní Audi (Volkswagen Group).

Lamborghini Aventador • Lamborghini Huracán • Lamborghini Urus

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST BMW 430i Cabrio: Léto sice skončilo, ale zábava může pokračovat

BMW 430i Cabrio

Čtyřválec, sportovní automatická převodovka, pohon zadních kol a otevřené nebe nad hlavou. Co by se mohlo pokazit?

včera | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
DS 4 je synonymem pařížského luxusu. Už jsme se svezli a máme dobré zprávy

DS 4 PureTech a E-Tense

Tři roky po ukončení výroby se vrací DS 4 ve druhé generaci. Jak jezdí, jsme vyzkoušeli v zemi, kde je tenhle kompaktní model s nádechem luxusu doma: ve Francii.

17.  9.  2021 | David Šprincl | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Arteon R 2.0 TSI SB: Chladnokrevně efektivní bijec v kvádru

Vokswagen Arteon R Shooting Brake

Velké benzinové kombi s pořádnou porcí výkonu a bez elektromotorů? Do budoucna půjde o stále vzácnější zboží. V téhle formě je snadné odpustit mu i drobné nedokonalosti.

14.  9.  2021 | Richard Herbich | 35 příspěvků