Bude Sony vyrábět elektromobily? Japonský gigant představuje koncept Vision-S

Vlastně není ani tak překvapivé, že i elektronický gigant Sony přemýšlí o vstupu na trh elektromobilů. Japonská společnost teď ukazuje slibný prototyp.

Na poli spotřební elektroniky je Sony opravdu velkým jménem. Nelze ovšem přehlédnout, že automobily, přesněji ty elektrické, už byste dnes mohli také nazvat spotřební elektronikou. I když tedy Sony na veletrhu CES 2020 svým konceptem Vision-S možná překvapilo širokou i odbornou veřejnost, vize elektromobilu od této japonské společnosti se vlastně zdá jako předvídatelný krok.

Elektromobil Sony Vision-S si drží nálepku prototypu, ve výsledku ale již vypadá vskutku reálně a nakonec docela vkusně bez žádných výstředností. Velkým motivem je samozřejmě možnost autonomního řízení. Model má používat přehršel senzorů včetně radarů a LiDARu. Sony uvádí, že vozidlo je schopné autonomní jízdy 2. úrovně.

Hyundai a Uber oznámili partnerství pro vývoj létajících taxi. Už mají vizi svého letounu

Hyundai a Uber oznámili partnerství pro vývoj létajících taxi. Už mají vizi svého letounu

Zpracováním kabiny také nebudete překvapeni, jelikož palubní desce dominuje přes celou šířku zakomponovaný dotykový displej shrnující přístrojový štít a infotainment. Obrazovka je na koncích zakřivena a podobně jako u Hondy e se zde nachází displeje pro kamery místo konvenčních zrcátek. Jakožto expert na audio pak Sony mluví rovněž o systému 360 Reality Audio, který má posádce zajistit perfektní prostorový zvuk. Reproduktory jsou vestavěny i do sedaček.

Vision-S je postaven na nově vyvinuté platformě pro elektromobily, původem dle všeho od dodavatele automobilových součástek Magna. Pohon zajišťuje dvojice elektromotorů, každý o výkonu 200 kW (272 koní), díky čemuž má auto vystřelit z klidu na 100 km/h za 4,8 vteřiny a maximálně dosáhnout rychlosti 240 km/h.

FCA odhaluje koncept Airflow Vision. Budoucnost je plná dotykových obrazovek

FCA odhaluje koncept Airflow Vision. Budoucnost je plná dotykových obrazovek

O bateriích, dojezdu či době nabíjení zatím Sony nezveřejňuje žádné informace. Na vývoji elektromobilu však společnosti pomáhala i další velká jména nejen z automobilového průmyslu, například Bosch, Continental, NVIDIA a Qualcomm.

Prozatím Sony popisuje Vision-S jako představu technologických zájmů společnosti v oblasti dopravy. Jestli se nakonec elektromobilu od Sony opravdu dočkáme v produkci, to zatím není potvrzeno.

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků