Brýle nutné!

Řidičů, kteří mají tuto poznámku v řidičském průkazu, neustále přibývá. Jaké si vybrat brýle a na co byste neměli zapomínat při používání kontaktních čoček, je obsahem následujících řádků.
Brýle nutné!
Při výběru a používání brýlí je nutné se řídit několika jednoduchými pravidly:

Vyberte si lehké obroučky a raději dejte přednost plastovým výplním před skleněnými. Plastové jsou lehčí a v případě nárazu se plast neroztříští a neohrozí tak vaše oči. Pokud přece jen zvolíte skla, dejte přednost tvrzeným.

Na skla i na plasty si nechte udělat speciální úpravu – tzv. antireflex . V noci budete méně oslňováni protijedoucími vozy a za dne vás nebudou obtěžovat odlesky vodních ploch a lesklých povrchů.

Nevybírejte si také brýle příliš široké, přesahující váš obličej, nebo vás v noci budou oslňovat auta jedoucí za vámi.

Používáte-li bifokální brýle, na řízení si je berte, až když jste na ně úplně zvyklí a nedělá vám problém např. sejít s nimi schody.Zohlednit je musíte i při couvání, pokud se při něm otáčíte dozadu. Bifokální brýle vám zkreslují vzdálenost!

Raději nepoužívejte samozabarvovací brýle- než se brýle na slunci zabarví, můžete už zajet do stínu a naopak.

Mějte vždy po ruce kvalitní dioptrické sluneční brýle.

Brýle udržujte čisté a čas od času si nechte brýle vyčistit v optice. .

Dáváte-li přednost kontaktním čočkám:

Čočky, nejvhodnější pro váš typ vady, si vyberte u očního lékaře nebo zkušeného optika. Dnes již existuje mnoho druhů čoček – od jednodenních, přes barevné, až po bifokální.

Pokud jedete na delší vzdálenost, mějte s sebou vždy zvlhčující kapky, protože topení i klimatizace čočky rychle vysušují.

Kdyko-li někam jedete, berte si s sebou pouzdro na čočky s roztokem na čištění a raději i brýle. Nezaskočí vás pak smítko spadlé do oka nebo ztráta čočky při podvědomém promnutí oka.

Používejte kvalitní, raději polarizované, sluneční brýle.

Ať už používáte kontaktní čočky nebo brýle, nepodceňujte pravidelné prevetivní prohlídky, na které máte nárok každé tři roky. Pokud pociťujete zdravotní problémy navštivte svého očního lékaře co nejdříve – zdravé oči máte jenom jedny!
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků