Brusel bude vydělávat na pokutách za CO2

V roce 2012 by, alespoň dle Evropské komise, mělyautomobilky produkovat vozy s průměrnými emisemi CO2 ve výši 120 g/km. Jednotlivým modelům a jejich motorům se jednoduše sečtou emise tohoto plynu a v průměru se bude muset číslo dostat pod danou hodnotu.

Doposud se ovšem přesně nevědělo, co bude následovat, pokud se tak nestane. Představitelé EK nyní deklarovali, že pro hříšníky bude připraven ceník pokut. Pokud tedy emise přesáhnou danou mez, bude následovat pokuta. Jejich výše není prozatím stanovena a to z prostého důvodu. Daná direktiva, která zavede hranici CO2, totiž ještě vůbec není platná.

Evropský parlament ji prozatím neschválil a navíc s ní nesouhlasí, protože je příliš přísná a evropské automobilky by byly vůči neevropským ve velké nevýhodě. Evropský parlament chce sice také zavést limity, ale ve výši 125 g/km a to až od roku 2015. Zvažuje se i možnost, že by se limit každoročně zpřísňoval až na konečnou mez.

Zcela neznámou je pak řešení pro specializované automobilky, které z principu své výroby těchto limitů nikdy nedosáhnout. Zde panují názory, že by mohly být uděleny výjimky pro vyvolené se specifickým portfoliem výroby (Ferrari, Rolls-Royce), případně, že by se papírově tyto automobilky začlenily pod své majitele, tedy většinou do velkého koncernu a emise by se počítaly průměrně z těchto vozů.

Ať už celá věc dopadne jakkoli, je tato honba za CO2 opravdu směšná. Boj vedený hrstkou pomatených ekologů dokázal pomocí mocných médií dokonale pobláznit půlku Evropy, která nyní žije v přesvědčení, že toto poměrně zbytečné opatření spací naši Zemi. Nespasí, vítězem bude jako vždy jen bruselský úředník.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 41 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 67 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků