Brusel bude vydělávat na pokutách za CO2

V roce 2012 by, alespoň dle Evropské komise, mělyautomobilky produkovat vozy s průměrnými emisemi CO2 ve výši 120 g/km. Jednotlivým modelům a jejich motorům se jednoduše sečtou emise tohoto plynu a v průměru se bude muset číslo dostat pod danou hodnotu.

Doposud se ovšem přesně nevědělo, co bude následovat, pokud se tak nestane. Představitelé EK nyní deklarovali, že pro hříšníky bude připraven ceník pokut. Pokud tedy emise přesáhnou danou mez, bude následovat pokuta. Jejich výše není prozatím stanovena a to z prostého důvodu. Daná direktiva, která zavede hranici CO2, totiž ještě vůbec není platná.

Evropský parlament ji prozatím neschválil a navíc s ní nesouhlasí, protože je příliš přísná a evropské automobilky by byly vůči neevropským ve velké nevýhodě. Evropský parlament chce sice také zavést limity, ale ve výši 125 g/km a to až od roku 2015. Zvažuje se i možnost, že by se limit každoročně zpřísňoval až na konečnou mez.

Zcela neznámou je pak řešení pro specializované automobilky, které z principu své výroby těchto limitů nikdy nedosáhnout. Zde panují názory, že by mohly být uděleny výjimky pro vyvolené se specifickým portfoliem výroby (Ferrari, Rolls-Royce), případně, že by se papírově tyto automobilky začlenily pod své majitele, tedy většinou do velkého koncernu a emise by se počítaly průměrně z těchto vozů.

Ať už celá věc dopadne jakkoli, je tato honba za CO2 opravdu směšná. Boj vedený hrstkou pomatených ekologů dokázal pomocí mocných médií dokonale pobláznit půlku Evropy, která nyní žije v přesvědčení, že toto poměrně zbytečné opatření spací naši Zemi. Nespasí, vítězem bude jako vždy jen bruselský úředník.

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků