7
Fotogalerie

Bruno Senna uctil slavného strýce a jeho dokonalou jízdu v Donningtonu před 30 lety. Vzniklo akční video

Grand Prix Evropy, rok 1993. Ayrton Senna se během prvního kola na mokru dere na první místo. Nyní se jeho synovec vrátil na místo v nejostřejším McLarenu.

Ayrton Senna byl mistrem jízdy v nepříznivých podmínkách. Ty rozhodně panovaly Velké ceně Evropy na okruhu Donnington Park v roce 1993. Startoval se svým McLarenem MP4/8 z pátého místa, rozjezd se mu příliš nepovedl, ale pak se děly divy. Současné i budoucí mistry světa předjížděl zcela mimo závodní stopu, jednoho po druhém, aby se ještě v rámci prvního kola dostal na první místo, které udržel až do konce. S náskokem 1 minuty 23 sekund poté, co předjel o kolo všechny kromě druhého Damona Hilla – není divu, že Sennova jízda v prvním kole získala přezdívku „Kolo bohů,“ dodnes jde o jeden z vrcholných okamžiků formule 1.

Výkon svého strýce uctil Bruno Senna – a jak jinak, než v nejostřejším modelu McLarenu ze série Ultimate, extrémním sporťáku Senna s výkonem 588 kW. „Ayrton byl při prvním kole v Donington Parku v roce 1993 na jiné planetě, v jiné dimenzi než všichni tito elitní jezdci. Byl to neuvěřitelný úspěch předvést takovou jízdu v tak těžkých a záludných podmínkách a proti konkurenceschopnějším vozům. Pro mě je to jeden z těch závodů, na které se nedá zapomenout, stejně jako na Portugalsko 1985 a Brazílii 1991,“ uvedl Senna.

„Donington je jedna ze zábavných tratí a samozřejmě zde může hrát roli počasí, ale dnes to bylo úplně jiné než v závodě v roce 1993! V superlehkém voze s vysokým přítlakem, jako je McLaren Senna, opravdu cítíte úžasné plynulost a střídání výšek - a samozřejmě rychlost! Jména McLaren a Senna jsou tak silně propojena. To, že se nám společně podařilo přivést na svět McLaren Senna, vůz, na který by byl Ayrton určitě nesmírně hrdý, je velký úspěch,“ dodal.

Doporučujeme

Články odjinud