Britská rallye

Finský jezdec Marcus Grönholm s vozem Peugeot se stal mistrem světa v automobilových soutěžích pro letošní rok. K titulu mu stačilo druhé místo v posledním podniku sezóny, Britské rallye.
Finský jezdec Marcus Grönholm s vozem Peugeot se stal mistrem světa v automobilových soutěžích pro letošní rok. K titulu mu stačilo druhé místo v posledním podniku sezóny, Britské rallye. Tu dnes sice vyhrál domácí závodník Richard Burns se Subaru, ale v konečném pořadí mistrovství světa zaostal za Grönholmem o pět bodů. Fin mohl přijít o titul šampióna jen v případě, že by dojel do velšského Cardiffu hůře než pátý.

Uplynulé čtyři roky kraloval rallye jiný Fin, Tommi Mäkinen. Dvaatřicetiletý Grönholm na něj v listině šampiónů navázal, přestože startoval teprve ve své první celé sezóně mistrovství světa. Dohromady nasbíral Grönholm 65 bodů, Burns o pět méně. Konečné třetí místo patřilo Španělu Carlosi Sainzovi, jenž skončil v Británii čtvrtý.

Pohár konstruktérů měla už před Britskou rallye jistý francouzská stáj Peugeot, druhý skončil Ford před Mitsubishi. Škodovky v závěrečném podniku dojely v druhé desítce a nebodovaly, a tak česká značka celkově zůstala šestá s osmi body.

Burns vedl po sobotní druhé etapě, Grönholm se držel za ním a stejnou taktiku - zbytečně neriskovat - dodržel i dnes. Britský lídr vyhrál hned úvodní erzetu, zbylé dvě zajel nejrychleji Mäkinen, díky čemuž vyhrál souboj se Sainzem o třetí místo. Průběžné pořadí Britské rallye se už nezměnilo, a tak druhá příčka stačila Grönholmovi k titulu.