Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Britská automobilka Jaguar Land Rover testuje novou technologii pro rozpoznávání nálady řidiče i pasažérů, která zvládne upravit různá nastavení vozu.

Jaguar Land Rover (JLR) si hraje s technologií umělé inteligence a rozpoznávání výrazů lidského obličeje. V budoucnu by totiž mohl infotainment systém vašeho Jaguaru či Land Roveru příhodně měnit různá nastavení vozu pouze v závislosti na vaší náladě.

V testovacím prototypu elektromobilu I-Pace tedy obličej řidiče snímá kamera a jeho výrazy následně vyhodnocuje systém biometrických senzorů. Pokud systém z výrazu ve tváři usoudí, že se nudíte, třeba nabídne zapnutí rádia nebo on-line podcastu. V případě zaznamenání stresu zase upraví ambientní osvětlení nebo vybere uklidňující muziku.

Nový Jaguar XJ prý nebude pouze elektrický. Později má přijet i s šestiválcem

Nový Jaguar XJ prý nebude pouze elektrický. Později má přijet i s šestiválcem

Stejným způsobem může systém zaznamenat únavu řidiče, a tak sníží teplotu v kabině a třeba doporučí přestávku v jízdě. Kamerou chce přitom JLR sledovat i pasažéry na zadních sedačkách, takže může systém během jejich spánku například zvýšit teplotu klimatizace, ztlumit ambientní osvětlení či zatemnit zadní okna.

Systém se rovněž učí preferovaná nastavení řidiče a později tedy nabízí stále vhodnější způsoby, jak zajistit spokojeně strávený čas za volantem. Průzkum uváděný automobilkou totiž zmiňuje, že 74 % lidí se denně cítí ve stresu a nepohodě.  

Takto bude vypadat nový LR Defender! Podobu ukázal digitální přístrojový štít

Takto bude vypadat nový LR Defender! Podobu ukázal digitální přístrojový štít

Prozatím je technologie ve vývojovém stádiu a JLR zjišťuje, jak systém pro rozpoznávání výrazů obličeje využít v automobilovém průmyslu nejefektivněji. Zavedení vidí v budoucnu především ve svých nejluxusnějších modelech.

TEST Seat Leon 1.5 eTSI (110 kW) DSG: Můj brácha má prima bráchu

Seat Leon 1.5 eTSI (110 kW) DSG

S kompakty na platformě MQB Evo se v posledních měsících roztrhl pytel. Dnes si řekneme více o novém Seatu Leon, který dorazil do testu v podobné konfiguraci jako nedávno Volkswagen Golf. Mohou se oba sourozenci v zásadních věcech vůbec lišit?

12.  7.  2020 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

10.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 87 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků