Britové testují rozpoznávání nálady řidiče. Vůz nastavuje umělá inteligence

Britská automobilka Jaguar Land Rover testuje novou technologii pro rozpoznávání nálady řidiče i pasažérů, která zvládne upravit různá nastavení vozu.

Jaguar Land Rover (JLR) si hraje s technologií umělé inteligence a rozpoznávání výrazů lidského obličeje. V budoucnu by totiž mohl infotainment systém vašeho Jaguaru či Land Roveru příhodně měnit různá nastavení vozu pouze v závislosti na vaší náladě.

V testovacím prototypu elektromobilu I-Pace tedy obličej řidiče snímá kamera a jeho výrazy následně vyhodnocuje systém biometrických senzorů. Pokud systém z výrazu ve tváři usoudí, že se nudíte, třeba nabídne zapnutí rádia nebo on-line podcastu. V případě zaznamenání stresu zase upraví ambientní osvětlení nebo vybere uklidňující muziku.

Nový Jaguar XJ prý nebude pouze elektrický. Později má přijet i s šestiválcem

Nový Jaguar XJ prý nebude pouze elektrický. Později má přijet i s šestiválcem

Stejným způsobem může systém zaznamenat únavu řidiče, a tak sníží teplotu v kabině a třeba doporučí přestávku v jízdě. Kamerou chce přitom JLR sledovat i pasažéry na zadních sedačkách, takže může systém během jejich spánku například zvýšit teplotu klimatizace, ztlumit ambientní osvětlení či zatemnit zadní okna.

Systém se rovněž učí preferovaná nastavení řidiče a později tedy nabízí stále vhodnější způsoby, jak zajistit spokojeně strávený čas za volantem. Průzkum uváděný automobilkou totiž zmiňuje, že 74 % lidí se denně cítí ve stresu a nepohodě.  

Takto bude vypadat nový LR Defender! Podobu ukázal digitální přístrojový štít

Takto bude vypadat nový LR Defender! Podobu ukázal digitální přístrojový štít

Prozatím je technologie ve vývojovém stádiu a JLR zjišťuje, jak systém pro rozpoznávání výrazů obličeje využít v automobilovém průmyslu nejefektivněji. Zavedení vidí v budoucnu především ve svých nejluxusnějších modelech.

S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

dnes | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 27 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků