Britové investují miliardu liber do výroby nových elektromobilů. Chystají tři modely

Kromě elektrické limuzíny XJ plánuje koncern Jaguar Land Rover hned dva další nové elektromobily. Vše je součástí velkého investičního plánu.

Na poli elektromobilů chce koncern Jaguar Land Rover (JLR) podle všeho udělat ještě silnější rozruch. Zdroje britského magazínu Autocar totiž přináší informace, že společnost chystá investici ve výši 1 miliardy liber asi (29,8 miliardy korun) do výroby nových elektrických modelů, což zahrne i nutnou přestavbu historické továrny Castle Bromwich na speciální středisko pro výrobu elektromobilů.

TEST Škoda Citigoe iV: Konečně levný elektromobil pro každou českou rodinu?

TEST Škoda Citigoe iV: Konečně levný elektromobil pro každou českou rodinu?

Nutné aktualizace výrobních prostor k produkci dalších elektrických vozů se pak dočká i další britská továrna JLR v Solihullu. Koncern plánuje hned trojici nových elektromobilů, která doplní současně vyráběný Jaguar I-Pace. První sériový elektromobil Jaguaru má v produkci ještě pár let zůstat a jeho produkce bude i nadále probíhat ve Štýrském Hradci v Rakousku pod střechou Magna Steyr.

Jak vzniká profi reklama na auta? Jaguar vám to ukáže s kamerou za půl milionu

Jak vzniká profi reklama na auta? Jaguar vám to ukáže s kamerou za půl milionu

Jedním z trojice elektromobilů bude samozřejmě očekávaná nová generace limuzíny Jaguar XJ, která má přijet s čistě elektrickým pohonem, ale možnost spalovacího motoru, nejspíše mild-hybridního šestiválce, nabídne rovněž. Odhalení nového XJ proběhne ke konci letošního roku. Začátek výroby v Castle Bromwich se plánuje na jaro 2021.

Další dva elektrické modely budou pravděpodobně crossovery/SUV. Jaguar chce uvést vlajkovou loď J-Pace, která má nabídnout luxusnější interiér než současné SUV F-Pace a podle zdrojů Autocaru i odvážnější design. I tady by nicméně mohl Jaguar později nabízet i konvenční spalovací motorizaci.

TEST Land Rover Discovery Sport 2.0 MHEV D180 AWD: Všestranná elegance

TEST Land Rover Discovery Sport 2.0 MHEV D180 AWD: Všestranná elegance

Nakonec se mluví o novém crossoveru Land Roveru, který bude prodáván čistě jako elektromobil a prozatím dostal přezdívku „Road Rover“. Očekávat tak máme zvýšený městský elektromobil, který zapadne mezi stále širší konkurenci například vedle Tesly Model Y nebo Fordu Mustang Mach-E.

Všechny tři modely budou stát na nové modulární platformě MLA, která kromě elektrického ústrojí zvládne využít právě i spalovací motorizace s určitou formou elektrifikace, tedy mild-hybridní či plug-in hybridní.

V galerii Jaguar I-Pace, XJ, F-Pace a Range Rover Evoque.

Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 125 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 24 příspěvků
Minitest Honda Civic 5D 1.0 VTEC CVT: Stačilo po 5 letech jen posypat pepřem?

Honda Civic 1.0 VTEC CVT

Japonci Hondu Civic lehce vylepšili a poslali zpět na trh se zajímavou cenou. Stačí to ale k tomu, aby vyčnívala nad konkurencí?

21.  3.  2020 | Vladimír Kadera | 125 příspěvků