Britové investují miliardu liber do výroby nových elektromobilů. Chystají tři modely

Kromě elektrické limuzíny XJ plánuje koncern Jaguar Land Rover hned dva další nové elektromobily. Vše je součástí velkého investičního plánu.

Na poli elektromobilů chce koncern Jaguar Land Rover (JLR) podle všeho udělat ještě silnější rozruch. Zdroje britského magazínu Autocar totiž přináší informace, že společnost chystá investici ve výši 1 miliardy liber asi (29,8 miliardy korun) do výroby nových elektrických modelů, což zahrne i nutnou přestavbu historické továrny Castle Bromwich na speciální středisko pro výrobu elektromobilů.

TEST Škoda Citigoe iV: Konečně levný elektromobil pro každou českou rodinu?

TEST Škoda Citigoe iV: Konečně levný elektromobil pro každou českou rodinu?

Nutné aktualizace výrobních prostor k produkci dalších elektrických vozů se pak dočká i další britská továrna JLR v Solihullu. Koncern plánuje hned trojici nových elektromobilů, která doplní současně vyráběný Jaguar I-Pace. První sériový elektromobil Jaguaru má v produkci ještě pár let zůstat a jeho produkce bude i nadále probíhat ve Štýrském Hradci v Rakousku pod střechou Magna Steyr.

Jak vzniká profi reklama na auta? Jaguar vám to ukáže s kamerou za půl milionu

Jak vzniká profi reklama na auta? Jaguar vám to ukáže s kamerou za půl milionu

Jedním z trojice elektromobilů bude samozřejmě očekávaná nová generace limuzíny Jaguar XJ, která má přijet s čistě elektrickým pohonem, ale možnost spalovacího motoru, nejspíše mild-hybridního šestiválce, nabídne rovněž. Odhalení nového XJ proběhne ke konci letošního roku. Začátek výroby v Castle Bromwich se plánuje na jaro 2021.

Další dva elektrické modely budou pravděpodobně crossovery/SUV. Jaguar chce uvést vlajkovou loď J-Pace, která má nabídnout luxusnější interiér než současné SUV F-Pace a podle zdrojů Autocaru i odvážnější design. I tady by nicméně mohl Jaguar později nabízet i konvenční spalovací motorizaci.

TEST Land Rover Discovery Sport 2.0 MHEV D180 AWD: Všestranná elegance

TEST Land Rover Discovery Sport 2.0 MHEV D180 AWD: Všestranná elegance

Nakonec se mluví o novém crossoveru Land Roveru, který bude prodáván čistě jako elektromobil a prozatím dostal přezdívku „Road Rover“. Očekávat tak máme zvýšený městský elektromobil, který zapadne mezi stále širší konkurenci například vedle Tesly Model Y nebo Fordu Mustang Mach-E.

Všechny tři modely budou stát na nové modulární platformě MLA, která kromě elektrického ústrojí zvládne využít právě i spalovací motorizace s určitou formou elektrifikace, tedy mild-hybridní či plug-in hybridní.

V galerii Jaguar I-Pace, XJ, F-Pace a Range Rover Evoque.

Jaguar

Britský Jaguar vznikl v roce 1922 jak Swallow Sidecars Company, v roce 1945 dostal svůj současný název Jaguar Cars Limited.

Výrobce sportovních a luxusních automobilů byl v roce 1989 koupen Fordem. Od roku 2008 ho vlastní indická Tata Motors.

Jaguar F-Pace • Jaguar E-Pace • Jaguar I-Pace • Jaguar F-Type • Jaguar XE  •Jaguar XF

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků