Britové chtějí zlepšit kvalitu vzduchu. Pomůže pojízdný vysavač Hyundai?

V rámci takzvaného „měsíce čisté jízdy“ a propagace nového Hyundaie Nexo vypracovala korejská automobilka ve Velké Británii průzkum mapující zájem veřejnosti o znečištění vzduchu ve městech. Výsledky jsou přinejmenším zajímavé.

Průzkum vypracovaný automobilkou Hyundai měl lépe prozkoumat zájem britské veřejnosti o čistotu vzduchu v jejich městech. Ze vzorku 2000 dotázaných lidí se ukázalo, že opravdovou starost o kvalitu ovzduší projevuje denně maximálně jeden z pěti Britů. Na druhou stranu, když přijde na děti, až 56 % dospělých má starost, že znečištěný vzduch může ohrožovat zdraví jejich potomků.

Celých 74 % dotázaných přiznalo, že by mohli a zřejmě měli s tímto problémem osobně něco dělat. Uvědomění je tedy na vysoké úrovni, aktivní boj proti znečišťování vzduchu a samotný přestup na ekologičtější způsob života však zůstává výhradou nadšenců.

Máte starší dieselové auto? Ani do Bruselu už vjet nesmíte

Máte starší dieselové auto? Ani do Bruselu už vjet nesmíte

V rámci britských měst se poté nejvíce obávají stále většího znečištění Londýňané (55 %), obyvatelé Edinburghu (52 %) a Manchesteru (50 %). Ostatně se jedná o města, kde se úroveň kvality vzduchu často pohybuje v nelichotivých hodnotách. 64 % Londýňanů se pak domnívá, že automobily přispívají špatnému ovzduší vůbec nejvíce.

Průzkum byl součástí takzvaného „měsíce čisté jízdy“, který apeloval na řidiče, aby se na silnicích chovali v mnoha ohledech slušněji a ohleduplněji než normálně, čehož byla součástí i snaha za ekologičtější dopravu. Hyundai přitom využil příležitosti a během akce propagoval svůj nový vodíkový model Nexo.

Opel také nabídne šrotovné za staré diesely. Sleva je až 206.000 Kč

Opel také nabídne šrotovné za staré diesely. Sleva je až 206.000 Kč

Nexo používající palivové články se totiž chlubí nejen nulovými emisemi, ale umí fungovat i jako pojízdná čistička vzduchu. Systém vozu dokáže zachytit 99,9 % částic velmi jemného prachu a podle Hyundaie tedy pracuje jako „obří vysavač“, který čistí vzduch v okolí vozu. Nexo tak předvádělo své schopnosti na nejvytíženějších a nejvíce znečištěných dopravních uzlech v Londýně.  

Za pouhou hodinu jízdy prý dokáže Nexo vyčistit až 26,9 kg vzduchu, což je přibližné množství, jež vdechne za hodinu 42 dospělých lidí. Hyundai pak uvádí, že nasazení 10.000 modelů Nexo do ulic se rovná snížení emisí oxidu uhličitého ve stejném měřítku, jaké by zvládlo 600.000 nově vysazených stromů.

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Hyundai je tedy nadále jedním z hrstky výrobců, kteří věří ve vodíkovou budoucnost. Mezi velké hráče ve vývoji vozů využívající palivové články jsou například Toyota nebo Honda, pravdou ale zůstává, že pro provoz v našich podmínkách jsou tyto systémy zatím ještě hůře použitelné než běžné elektromobily.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Opel Astra 1.4 Turbo CVT: Tříválec + CVT = Drahá poukázka na průšvih?

Opel Astra 1.4 Turbo CVT

Kompaktní Opel se při aktuálním faceliftu velmi výrazně změnil, jakkoli to tak na první pohled nevypadá. Všechny motory jsou nyní výhradně tříválcové a ten nejsilnější se pojí s převodovkou CVT. Zní to vám to jako zaručený recept na mizérii na kolech?

včera | Petr Schnagl | 30 příspěvků
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik | 1 příspěvek