Britové chtějí zlepšit kvalitu vzduchu. Pomůže pojízdný vysavač Hyundai?

V rámci takzvaného „měsíce čisté jízdy“ a propagace nového Hyundaie Nexo vypracovala korejská automobilka ve Velké Británii průzkum mapující zájem veřejnosti o znečištění vzduchu ve městech. Výsledky jsou přinejmenším zajímavé.

Průzkum vypracovaný automobilkou Hyundai měl lépe prozkoumat zájem britské veřejnosti o čistotu vzduchu v jejich městech. Ze vzorku 2000 dotázaných lidí se ukázalo, že opravdovou starost o kvalitu ovzduší projevuje denně maximálně jeden z pěti Britů. Na druhou stranu, když přijde na děti, až 56 % dospělých má starost, že znečištěný vzduch může ohrožovat zdraví jejich potomků.

Celých 74 % dotázaných přiznalo, že by mohli a zřejmě měli s tímto problémem osobně něco dělat. Uvědomění je tedy na vysoké úrovni, aktivní boj proti znečišťování vzduchu a samotný přestup na ekologičtější způsob života však zůstává výhradou nadšenců.

Máte starší dieselové auto? Ani do Bruselu už vjet nesmíte

Máte starší dieselové auto? Ani do Bruselu už vjet nesmíte

V rámci britských měst se poté nejvíce obávají stále většího znečištění Londýňané (55 %), obyvatelé Edinburghu (52 %) a Manchesteru (50 %). Ostatně se jedná o města, kde se úroveň kvality vzduchu často pohybuje v nelichotivých hodnotách. 64 % Londýňanů se pak domnívá, že automobily přispívají špatnému ovzduší vůbec nejvíce.

Průzkum byl součástí takzvaného „měsíce čisté jízdy“, který apeloval na řidiče, aby se na silnicích chovali v mnoha ohledech slušněji a ohleduplněji než normálně, čehož byla součástí i snaha za ekologičtější dopravu. Hyundai přitom využil příležitosti a během akce propagoval svůj nový vodíkový model Nexo.

Opel také nabídne šrotovné za staré diesely. Sleva je až 206.000 Kč

Opel také nabídne šrotovné za staré diesely. Sleva je až 206.000 Kč

Nexo používající palivové články se totiž chlubí nejen nulovými emisemi, ale umí fungovat i jako pojízdná čistička vzduchu. Systém vozu dokáže zachytit 99,9 % částic velmi jemného prachu a podle Hyundaie tedy pracuje jako „obří vysavač“, který čistí vzduch v okolí vozu. Nexo tak předvádělo své schopnosti na nejvytíženějších a nejvíce znečištěných dopravních uzlech v Londýně.  

Za pouhou hodinu jízdy prý dokáže Nexo vyčistit až 26,9 kg vzduchu, což je přibližné množství, jež vdechne za hodinu 42 dospělých lidí. Hyundai pak uvádí, že nasazení 10.000 modelů Nexo do ulic se rovná snížení emisí oxidu uhličitého ve stejném měřítku, jaké by zvládlo 600.000 nově vysazených stromů.

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Nový Hyundai s palivovými články se jmenuje Nexo. Zezadu je to spíše Opel

Hyundai je tedy nadále jedním z hrstky výrobců, kteří věří ve vodíkovou budoucnost. Mezi velké hráče ve vývoji vozů využívající palivové články jsou například Toyota nebo Honda, pravdou ale zůstává, že pro provoz v našich podmínkách jsou tyto systémy zatím ještě hůře použitelné než běžné elektromobily.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 21 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 90 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků