7
Fotogalerie

Brembo chystá podobnou revoluci, jako bylo kdysi ABS: Brzdy řízené AI nezávisle na každém kole

Umělá inteligence začíná zasahovat do takřka všech aspektů naší existence – včetně aut a jejich brzdění.

Italská společnost představila inovativní brzdový systém, od nějž si slibuje malou revoluci v jinak tradičně fungujícím oboru. Systém se jmenuje Sensify a měl by umožnit precizní kontrolu nad vozidlem díky možnosti brzdit každé kolo nezávisle na sobě. Kombinuje tradiční výrobky značky, tedy kotouče, brzdiče a destičky, s výkonnou elektronikou a umělou inteligencí, která ovládá brzdnou sílu pro jednotlivá kola.

Sensify má dvě řídicí jednotky – jednu pro přední nápravu, druhou pro zadní. Ty spolu komunikují pro optimální brzdný účinek. Samotná brzdná síla není přenášena hydraulicky, ale elektromechanicky, může proto reagovat rychleji, než tradiční systémy, i když umí fungovat i s klasickým řešením.

Další výhody? Tato technika například zabrání chvilkové ztrátě kontroly nad vozidlem při aktivaci ABS. Také šetří brzdy – pokud se začne brzdič nebo kotouč přehřívat, může na konkrétním kole povolit tlak a naopak zvýšit účinek na zbývajících kolech. Díky komunikaci jednotek napříč nápravami je také možné precizně nastavit brzdný účinek tak, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení.

Samozřejmě jsou zde i benefity související s ekologií – Sensify v elektromechanické verzi nepotřebuje brzdovou kapalinu a díky svému řízení omezí emise z otěru destiček o kotouče. Navíc je možné místo pro brzdový válec a další tradiční komponenty využít v autě účelněji.

Systém je škálovatelný a může být nasazen u kompaktních vozů i SUV a sporťáků. Zvláště u elektromobilů umožní přizpůsobit brzdný účinek a chování konkrétního auta stylu jednotlivých značek, které jej použijí. Zástupci společnosti Brembo jsou nyní podle magazínu Automotive News na námluvách v Japonsku u Nissanu, Mazdy a Toyoty, souběžně probíhají práce na miniaturizaci a zlevnění celého systému tak, aby se vyplatil a mohl být nasazen v roce 2025.

Doporučujeme

Články odjinud