Zapomenutá rarita Bradley GT: Když jste chtěli z Brouka luxusní sporťák

Pokud jste chtěli v 70. letech v USA sporťák za opravdu lidovou cenu, mohli jste své peníze svěřit společnosti Bradley Automotive. Doslova totiž vyráběla sporťáky z lidových vozů, tedy Volkswagenů Beetle.

Přesuňte se do americké Minnesoty v roce 1970. Tamní dílně Gary's Bug Shop se daří celkem dobře. Malá společnost prodává součástky a kity pro přestavbu Volkswagenů Beetle na plážové buginy, takzvané „dune buggies“, a rozhoduje se, jak dále obohatit svou nabídku kitů pro ještě širší publikum. Zakladatelé firmy David Bradley Fuller a Gary Courneya mají po krátké chvíli jasno, na základě Brouka vyrobí nízký, lehký a cenově dostupný sporťák.

Zatímco Fuller měl na starosti konstrukční stránku, naplno se již projevoval agresivní marketingový plán Courneya. Přestože tedy avizovaný Bradley GT ještě neexistoval ve funkční podobě, reklamy v řadě populárních časopisů vyzývaly zájemce k zaslání 1 dolaru na adresu firmy – za tuto cenu měli lidé obratem dostat oficiální brožuru se všemi informacemi o autě. Málokdo ale věděl, že v tuto dobu ještě neexistovaly ani samotné brožury.

Opel GT 1100: Podívejte se, jak Češi vdechli baby Corvette nový život

Opel GT 1100: Podívejte se, jak Češi vdechli baby Corvette nový život

Nově založená společnost Bradley Automotive si tak alespoň proklepla, zda bude o nový sporťák zájem. Ačkoliv se GT nemuselo zdát kdovíjak úžasné, za cenu okolo tehdejších 2200 dolarů (dnes asi 14.300 dolarů, cca 320.000 korun) byla koupě „exotického“ sporťáku pro mnohé splněním dětského snu. Zájem se tedy opravdu projevil a společnost začala už na začátku 70. let s produkcí.

Stejně jako u dřívějších bugin se tedy u GT použilo šasi a motor z Beetlu, na něž byla položena nová laminátová karoserie dvoumístného kupé s oddělitelnými střešními díly. Model byl tak nízký, že vlastně nepotřeboval dveře. Zajímavostí je pak čelní okno, které pocházelo z Chevroletu Corvette C2. Celková hmotnost? Jen 725 kg.

K mání je mexická replika Ferrari F40. Vypadá opravdu směšně

K mání je mexická replika Ferrari F40. Vypadá opravdu směšně

Standardním motorem pro GT byl samozřejmě plochý, vzduchem chlazený čtyřválec z Brouka, v rámci personalizace ale Bradley Automotive nabízel i možnosti jiných motorizací. Samotná auta navíc prodával i jako stavebnice v různých fázích kompletnosti, specifikace tedy nakonec závisela čistě na majiteli.   

Podruhé a honosněji

Prvního GT vyrobila firma na 6000 kusů a během roku 1975 už vznikala nová, mnohem sofistikovanější verze GT II. Zde už došlo na ambiciózní označení „luxusního sporťáku“, ačkoliv platformou byl stále pouze Brouk. Laminátová karoserie doznala mnoha změn, uzavřené kupé již dostalo standardně prosklené „gullwing“ dveře (dříve za příplatek), nové nárazníky a obdrželo výztuhy v oblasti střechy.

Původní manuálně výklopné světlomety nyní „mrkaly“ elektronicky, v interiéru bylo více místa, používaly se honosnější materiály k polstrování a sedačky byly pohodlnější. Na základě GT II následně vznikla i plně elektrická verze GTE. Zde už ovšem na povrch vynikají finanční problémy společnosti a její trable se zákonem. Nového GT II se tedy vyrobilo jen pár stovek kusů.

Chevrolet Camaro shooting brake? Za tímto unikátem nestojí automobilka

Chevrolet Camaro shooting brake? Za tímto unikátem nestojí automobilka

Sice to vypadalo, že malé firmě se podařilo úspěšně rozjet byznys s takzvanými „kit cars“, uvnitř společnosti se ale v průběhu let objevilo nemálo problémů. Konečnou ale započal odchod sedmi zaměstnanců ke konkurenční „kit car“ dílně Fiberfab a následný odchod Fullera, který už kolem roku 1978 fungoval pod vlastní firmou pouze jako externí spolupracovník.

Výsledkem byla neschopnost pokrýt poptávku po nových modelech GT II a GTE. Courneya však nadále vyřizoval další a další objednávky. Netrvalo dlouho a začali se ozývat nespokojení zákazníci, kteří své auto ještě vůbec neobdrželi, nebyli spokojeni s klesající kvalitou zpracování nebo jim přišla pouhá část stavebnice bez důležitých dílů. Nakonec došlo na žalobu u soudu a nedlouho poté Bradley Automotive vyhlásilo bankrot.

Dostupný sporťák Bradley GT se střevy Volkswagenu Brouk je tedy známý hlavně v USA a připomíná nešťastný osud jedné zprvu malé dílny z Minnesoty. Překvapivě se ale jeden kousek modelu GT II prohání také u nás, a to v pěkně renovovaném stavu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

10.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 73 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 10 příspěvků