Božský DeLorean DMC-12 má naději na návrat. Výroba může začít v roce 2021

O návratu známého DeLoreanu DMC-12 alespoň ve formě malé série replik se mluvilo už pár let. Teď má ovšem projekt šanci doopravdy odstartovat.

Celá myšlenka se objevila už v roce 2016, když firma DeLorean Motor Company s nynějšími americkými vlastníky oznámila plán vyrobit omezenou sérii „nových“ modelů DMC-12. Kupé proslavené filmy Návrat do budoucnosti z 80. let tak opět vzbudilo pozornost mezi fanoušky a sběrateli.

Projekt se však za poslední roky nepodařilo rozjet, a to především kvůli legislativním problémům s nepřesně stanovenými pravidly ohledně výroby a homologace malosériových vozů v USA. Americký úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) však nedávno vydal dokument upřesňující požadavky pro taková vozidla a jejich výrobu, přičemž návrh na úpravu zákona bude nyní řešit americká vláda.

Bullittův originální Ford Mustang se nedočká renovace. Nový majitel si patinu cení

Bullittův originální Ford Mustang se nedočká renovace. Nový majitel si patinu cení

Pokud budou nové podmínky schváleny, DeLorean Motor Company by konečně mohl rozjet produkci moderních replik DMC-12. Firma disponuje zbytky původní techniky a rovněž dokumentací z výroby v 80. letech, takže na první pohled má „nový“ DeLorean vypadat stále stejně, vnitřnosti však budou modernizovány.

Původní šestiválec PRV o objemu 2,8 litru a mrzkém výkonu 97 kW (132 koní) tedy v ikonické karoserii nečekejte. V tuto chvíli se mluví o novém 3,5litrovém V6 se silou asi 257 kW (350 koní), nicméně původ takového motoru je zatím neznámý. Dříve se rovněž objevila možnost čistě elektrického ústrojí, které by možná blyštivému kupé slušelo v dnešní době více.

Britové vdechli nový život starým vozům F1. Za cenu Bugatti může být jeden váš

Britové vdechli nový život starým vozům F1. Za cenu Bugatti může být jeden váš

Samozřejmě má dojít rovněž na modernizaci podvozkových komponentů včetně brzdového systému, výkonnější osvětlení nebo vkusně aktualizovaný interiér s větší nabídkou komfortních prvků, lepším audiosystémem a klimatizací, posilovačem řízení a dalšími novinkami.  

DeLorean Motor Company mluví o začátku produkce během roku 2021. Očekávaná cenovka nových DMC-12 se má pohybovat okolo 100.000 dolarů (asi 2,3 milionu korun).

Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků