„Boží Rambo“ řídil toto obrněné Camaro. Pod palbou v něm vozil plenky i hračky

Devadesátá léta byla zvláštní dobou. Kdy jindy by vám američtí vojáci opancéřovali auto a nechali vás jezdit ve válečné zóně?

Příběh tohoto prazvláštního auta začal božím vnuknutím. To není vtip, bývalý voják dánských speciálních sil jménem Helge Meyer údajně slyšel volání boha, aby pomáhal potřebným během konfliktu v Bosně počátkem devadesátých let. Ale jak to provést?

Obrněné BMW X5 Protection VR6 střelbě ujíždět nemusí. V nové reklamě snese ránu

Obrněné BMW X5 Protection VR6 střelbě ujíždět nemusí. V nové reklamě snese ránu

Kontaktoval jistého amerického velitele a nabídl mu svou pomoc. Ten jeho nabídku překvapivě přijal. Američtí vojáci poté pomohli sestavit nezdolnou bestii na čtyřech kolech, která si nezadá se speciály z filmové série o Šíleném Maxovi. Jejím základem byl Meyerův Chevolet Camaro druhé generace z roku 1979.

T-Kat je jediné české auto, kterým můžete bez obav na D1. A také do války

T-Kat je jediné české auto, kterým můžete bez obav na D1. A také do války

Vůz dostal kompletní pancéřování celé karoserie a také spodní části – například i místo zadního skla mělo tlustý kovový plát. Tmavý lak zaručoval nenápadnost a také uměl pohlcovat infračervené světlo. Radlice vpředu sloužila k odpalování min. Pneumatiky měly vyztužené bočnice, aby bylo možné ujet i po průstřelu pneumatiky.

Tatra 8x8 s českou houfnicí DITA je nová zbraň ničivé síly. Má dostřel až 39 km

Tatra 8x8 s českou houfnicí DITA je nová zbraň ničivé síly. Má dostřel až 39 km

Dovnitř vojáci Meyerovi namontovali vysílačku, termokamery a přístroj pro noční vidění. Pohon zajišťoval vidlicový osmiválec s objemem 5,7 litru o výkonu přibližně 165 kW (přes 220 koní), motor byl ale osazen i vstřikováním nitrometanu, takže mohl na požádání poskytnout přibližně 330 kW (téměř 450 koní). V takovém případě i s dodatečným pancéřováním mohl vůz zrychlit na 200 km/h za třináct sekund.

Obrněnec Rezvani Tank dostal motor z Hellcatu. A stroboskopy!

Obrněnec Rezvani Tank dostal motor z Hellcatu. A stroboskopy!

Hlavním Meyerovým úkolem bylo vozit humanitární pomoc, na kterou se složili vojáci z americké letecké základy Rhein-Main v Německu. Vozil léky, ošacení, dětské plenky, jídlo, hygienické potřeby nebo třeba i hračky. Camaro uvezlo až 400 kilogramů nákladu a jeho řidič do něj sedal neozbrojen.

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je nové video z uzounkých ulic Štramberka

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je nové video z uzounkých ulic Štramberka

Několikrát měl Meyer na mále, byl například raněn kulkou do hlavy. Ale díky svému stroji a dobré znalosti zapadlých silniček byla jeho mise úspěšná a vždy dojel do cíle. Jeho činnost mu vynesla přezdívku „Boží Rambo“ přečíst si o ní můžete ve stejnojmenné knize.

Chevrolet

Chevrolet byl založen v roce 1911 v Detroitu. Od roku 1918 je součástí skupiny General Motors, kde byl v pozici konkurenta Fordu T.

V Evropě se pod značkou Chevrolet prodávají především vozy Daewoo. Značky Corvette a Cadillac jsou distribuovány odděleně.

Chevrolet Spark • Chevrolet Aveo • Chevrolet Cruze • Chevrolet Malibu • Chevrolet Trax

TEST Audi Q5 Sportback 40 TDI quattro: Stylu hodně, válců málo? Ne tak docela

Audi Q5 SB 40 TDI quattro

Stylovější souputník klasické Q5 útočí na city, ale použitelnost bere smrtelně vážně. Kompromisů má opravdu málo.

17.  10.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
Nový VW Golf R Variant je pořád božsky všestranný a je s ním sranda. I na dráze!

VW Golf R Variant

Novou generaci Volkswagenu Golf R Variant jste si mohli prohlédnout už na konci prázdnin na výstavě Světa motorů Auta na náplavce. My jsme se však poprvé svezli až o měsíc později v Německu a dalo nám to víc, než jsme si vůbec dokázali představit.

15.  10.  2021 | Jan Mička | 24 příspěvků
TEST SsangYong Musso Grand Premium 2.2 e-XDI: Fachman za cenu brigádníka

SsangYong Musso Grand

Korejský pick-up prošel omlazením, které poznáte na první pohled. Pod novou tváří se toho ale moc nezměnilo. Stačí to k udržení kroku s ostatními?

14.  10.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky