Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Výroba těchto systémů v letech 1995 až 2000 se pohybovala kolem tří miliónů kusů. V roce 2001 se vyrobilo již dva miliónů kusů.
Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Příčina zvýšené výroby je jasná. ESP již není vyhrazeno jen drahým a luxusním automobilům. Najdeme ho ve výbavě celé řady automobilů a další se na trh chystají. Toyota Corolla, Nissan Primera nebo nové Polo jsou právě příklady těch posledních.

ESP při své práci úzce spolupracuje s ABS.Využívá informace poskytované senzory ABS a informace o požadovaném směru jízdy. Po jejich vyhodnocení může snížit výkon motoru a nebo přibrzdit jednotlivá kola a tím stabilizovat automobil do požadovaného směru. U některých automobilů se již objevuje ESP druhé generace. To umí najednou přibrzdit až dvě kola, což má za následek rychlejší stabilizaci automobilu.

Výroba ESP bude jistě růst i v dalších letech, protože se pomalu blíží doba, kdy bude ESP stejně samozřejmou součástí výbavy (Bosch předpokládá v letech 2002 až 2003 výrobu dalších 7,5 miliónu kusů ESP) jako je již zmíněné ABS nebo protiprokluzový systém. A je to tak dobře, protože se tím jen zvýší bezpečnost na silnicích.

Klepněte pro větší obrázek
Do roku 2003 se předpokládá
výroba 7,5 kusů ESP

Otázka pro vás: Považujete ESP nebo obdobné systémy (DSC, VDC, apod.) za užitečné? Jste ochotni si za ně připlatit nebo by měly být součástí standardní výbavy?

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků