Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Výroba těchto systémů v letech 1995 až 2000 se pohybovala kolem tří miliónů kusů. V roce 2001 se vyrobilo již dva miliónů kusů.
Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Příčina zvýšené výroby je jasná. ESP již není vyhrazeno jen drahým a luxusním automobilům. Najdeme ho ve výbavě celé řady automobilů a další se na trh chystají. Toyota Corolla, Nissan Primera nebo nové Polo jsou právě příklady těch posledních.

ESP při své práci úzce spolupracuje s ABS.Využívá informace poskytované senzory ABS a informace o požadovaném směru jízdy. Po jejich vyhodnocení může snížit výkon motoru a nebo přibrzdit jednotlivá kola a tím stabilizovat automobil do požadovaného směru. U některých automobilů se již objevuje ESP druhé generace. To umí najednou přibrzdit až dvě kola, což má za následek rychlejší stabilizaci automobilu.

Výroba ESP bude jistě růst i v dalších letech, protože se pomalu blíží doba, kdy bude ESP stejně samozřejmou součástí výbavy (Bosch předpokládá v letech 2002 až 2003 výrobu dalších 7,5 miliónu kusů ESP) jako je již zmíněné ABS nebo protiprokluzový systém. A je to tak dobře, protože se tím jen zvýší bezpečnost na silnicích.

Klepněte pro větší obrázek
Do roku 2003 se předpokládá
výroba 7,5 kusů ESP

Otázka pro vás: Považujete ESP nebo obdobné systémy (DSC, VDC, apod.) za užitečné? Jste ochotni si za ně připlatit nebo by měly být součástí standardní výbavy?

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků