Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Výroba těchto systémů v letech 1995 až 2000 se pohybovala kolem tří miliónů kusů. V roce 2001 se vyrobilo již dva miliónů kusů.
Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Příčina zvýšené výroby je jasná. ESP již není vyhrazeno jen drahým a luxusním automobilům. Najdeme ho ve výbavě celé řady automobilů a další se na trh chystají. Toyota Corolla, Nissan Primera nebo nové Polo jsou právě příklady těch posledních.

ESP při své práci úzce spolupracuje s ABS.Využívá informace poskytované senzory ABS a informace o požadovaném směru jízdy. Po jejich vyhodnocení může snížit výkon motoru a nebo přibrzdit jednotlivá kola a tím stabilizovat automobil do požadovaného směru. U některých automobilů se již objevuje ESP druhé generace. To umí najednou přibrzdit až dvě kola, což má za následek rychlejší stabilizaci automobilu.

Výroba ESP bude jistě růst i v dalších letech, protože se pomalu blíží doba, kdy bude ESP stejně samozřejmou součástí výbavy (Bosch předpokládá v letech 2002 až 2003 výrobu dalších 7,5 miliónu kusů ESP) jako je již zmíněné ABS nebo protiprokluzový systém. A je to tak dobře, protože se tím jen zvýší bezpečnost na silnicích.

Klepněte pro větší obrázek
Do roku 2003 se předpokládá
výroba 7,5 kusů ESP

Otázka pro vás: Považujete ESP nebo obdobné systémy (DSC, VDC, apod.) za užitečné? Jste ochotni si za ně připlatit nebo by měly být součástí standardní výbavy?

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků