Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Výroba těchto systémů v letech 1995 až 2000 se pohybovala kolem tří miliónů kusů. V roce 2001 se vyrobilo již dva miliónů kusů.
Bosch: Výroba ESP dosáhla pěti miliónů vyrobených kusů

Příčina zvýšené výroby je jasná. ESP již není vyhrazeno jen drahým a luxusním automobilům. Najdeme ho ve výbavě celé řady automobilů a další se na trh chystají. Toyota Corolla, Nissan Primera nebo nové Polo jsou právě příklady těch posledních.

ESP při své práci úzce spolupracuje s ABS.Využívá informace poskytované senzory ABS a informace o požadovaném směru jízdy. Po jejich vyhodnocení může snížit výkon motoru a nebo přibrzdit jednotlivá kola a tím stabilizovat automobil do požadovaného směru. U některých automobilů se již objevuje ESP druhé generace. To umí najednou přibrzdit až dvě kola, což má za následek rychlejší stabilizaci automobilu.

Výroba ESP bude jistě růst i v dalších letech, protože se pomalu blíží doba, kdy bude ESP stejně samozřejmou součástí výbavy (Bosch předpokládá v letech 2002 až 2003 výrobu dalších 7,5 miliónu kusů ESP) jako je již zmíněné ABS nebo protiprokluzový systém. A je to tak dobře, protože se tím jen zvýší bezpečnost na silnicích.

Klepněte pro větší obrázek
Do roku 2003 se předpokládá
výroba 7,5 kusů ESP

Otázka pro vás: Považujete ESP nebo obdobné systémy (DSC, VDC, apod.) za užitečné? Jste ochotni si za ně připlatit nebo by měly být součástí standardní výbavy?

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků