Jak vylepšit aerodynamiku cihly? Tvůrci elektrického off-roadu mají těžkou práci

Po premiéře off-roadu B1 se u Bollingeru před zahájením prodeje rozhodli přeci jen vylepšit aerodynamickou část vozu.

Vytvořit dnes takřka dokonale hranaté a tedy designově čistě účelné auto není vůbec jednoduché. O boji s předpisy pro ochranu chodců či aerodynamikou by mohli své vyprávět třeba lidé z Mercedesu, kteří dokázali na svět přivést novou generací třídy G.

Elektrický hot-hatch na obzoru: VW chce postavit elektromobil I.D. ve verzi R

Elektrický hot-hatch na obzoru: VW chce postavit elektromobil I.D. ve verzi R

Stejné trable má i malosériový výrobce Bollinger. Svůj off-road B1 představil už loni v červenci. Produkci chtějí zahájit v únoru 2019, a tak vývojové prototypy podstupují poslední testy. Ladí se právě ještě také aerodynamika. Tedy spíš se hledá způsob, jak tuto cihlu přinutit, aby ji odpor vzduchu zpomaloval co nejméně.

Tvůrci tento proces popisují na přiložených videích. Podstatné je v tomto případě alespoň zkosení hrany přední kapoty a další detaily jako střešní odtrhová hrana či zakrytování podlahy. Takové prvky se od prvního představení změnily. Vždyť právě u elektromobilu je aerodynamika extrémně důležitá, byť je auto primárně určeno do terénu.

Hyundai už v Česku prodává elektrickou Konu. Snadno dostupná však není

Hyundai už v Česku prodává elektrickou Konu. Snadno dostupná však není

Americká značka vyvíjí také čtyřdveřový model. Bollinger B1 používá dva elektromotory o souhrnném výkonu 270 kW a točivém momentu 640 N.m. Vůz o hmotnosti 1.769 kilogramů to z 0-96 km/h zvládne za 4,5 sekundy a může uhánět rychlostí až 204 km/h. Se základním akumulátorem o kapacitě 60 kWh je schopen na jedno nabití ujet necelých dvě stě kilometrů, o 40 kWh silnější akumulátor zvládne dojezd až 322 kilometrů.

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

včera | Jan Mička | 49 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 145 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků